Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Roszczenia obywateli niemieckich nie ustają

2008-01-14

Roszczenia obywateli niemieckich nie ustają

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności Skarbu Państwa lub jednostek samorządu na Ziemiach Odzyskanych (tzw. antyroszczeniowa) nie ukróciła roszczeń byłych właścicieli i ich spadkobierców o zwrot pozostawionych nieruchomości lub odszkodowanie.

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności Skarbu Państwa lub jednostek samorządu na Ziemiach Odzyskanych (tzw. antyroszczeniowa) – jak donosi „Gazeta Prawna” – nie ukróciła roszczeń byłych właścicieli i ich spadkobierców o zwrot pozostawionych nieruchomości lub odszkodowanie. Chodzi zwłaszcza o nieruchomości, jakie w latach 60. i 80. pozostawili emigranci wyjeżdżający na stałe do Niemiec, którzy zostali pozbawieni obywatelstwa polskiego.

- W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego Skarb Państwa nie nabył własności żadnej takiej nieruchomości, gdyż osoby te nie straciły obywatelstwa polskiego i w sensie prawnym nadal są właścicielami. Jeśli tak, to nie ma czego ujawniać w księgach wieczystych – podkreśla w rozmowie z gazetą radca prawny Lech Obara, inicjator Ruchu prawników na rzecz obrony przed niemieckimi roszczeniami rewindykacyjnymi. Często okazuje się więc, że uzyskany przez Skarb Państwa lub gminę wpis do ksiąg wieczystych nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed roszczeniami obywateli niemieckich.

Sędziowie wypytywani o tę sprawę przez dziennikarzy podkreślają, że sądy w swoich orzeczeniach muszą kierować się wyłącznie prawem, a uleganie naciskom polityków żądających respektowania racji stanu byłoby niezgodne z konstytucją.

- Wpis w księdze odzwierciedla tylko stan prawny, a nie przesądza o tym, kto jest właścicielem. Osoba, która jest właścicielem, a jako właściciel nie jest wpisana, ma prawo domagać się sprostowania wpisu – mówi w rozmowie z „Gazetą Prawną” sędzia Piotr Hofmański, rzecznik Sądu Najwyższego.

Jak podaje gazeta, w samym województwie warmińsko-mazurskim zgłoszonych zostało prawie 200 pozwów i wniosków obywateli Niemiec o zwrot nieruchomości.

Źródło: „Gazeta Prawna” 14.01.2008 r. | 2008-01-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniagaraże do kupieniakamienice na sprzedażdomy na sprzedaż powiat M. Płocklokale użytkowe na wynajem powiat M. Słupskmieszkania na sprzedaż gmina Liskówmieszkania na wynajem gmina Dzierzążniadomy na wynajem w Słonymdomy na sprzedaż w Łężanachdomy na sprzedaż w Chłopiatynie

Deweloperzy

);