Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rewolucja w polityce mieszkaniowej Warszawy?

Karolina Zając | 2022-11-22

Rewolucja w polityce mieszkaniowej Warszawy?
Rewolucja w polityce mieszkaniowej Warszawy?

Rada Warszawy wprowadziła zmiany w zasadach dzierżawienia miejskich lokali. To początek nowej polityki mieszkaniowej gospodarowania nieruchomościami. Czy Warszawę faktycznie czeka rewolucja?

Warszawa chce zachęcić nowych najemców w obliczu kryzysu

 
Warszawski ratusz poinformował, że założenia ustawy powstały na drodze konsultacji z przedstawicielami różnych instytucji pozarządowych, organizacji zawodowych oraz pracodawców. Komentatorzy zauważają, że najważniejsza zmiana to odejście od udostępniania miejskich gruntów oraz budynków jedynie na okres trzech lat.
 
Nowe zasady dzierżawy mają być odpowiedzią na stale rosnącą liczbę pustostanów. Włodarze stolicy liczą, że w ten sposób zachęcą  nowych najemców.
 

Ułatwienie dla wynajmujących i dla miasta

 
Zmiana wprowadzająca wynajem długoterminowy wynika przede wszystkim z konieczności zwiększenia opłacalności remontów, czy dostosowywania lokali do potrzeb działalności gospodarczej.
Brak możliwości odpracowania w przeciągu trzech lat wysokich kosztów tych prac – szczególnie w przypadku budynków zabytkowych – sprawiał, że dzierżawcy często rezygnowali z prowadzenia działalności – tłumaczą urzędnicy z warszawskiego ratusza.
Podkreślają także, że nowe rozwiązanieułatwi także pracę miejskim instytucjom, bo do przedłużenia umów na 3 lata nie będzie już konieczne rozpisywanie przetargu.
Przy czym tryb bezprzetargowy będzie mógł być stosowany w przypadkach ważnych z punktu widzenia Warszawy i jej mieszkańców – zastrzega urząd, wyjaśniając, że chodzi przede wszystkim o tych, którzy prowadzą działalność kulturalną albo charytatywną.
Bezprzetargowa umowa będzie również mogła być zawarta z tymi najemcami, którzy czekają na rozpatrzenie wniosku dotyczącego zawarcia umowy wieloletniej. Zdaniem urzędników umożliwi to utrzymanie ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawi też, że dzierżawcy w okresie przejściowym nie będą zmagać się ze strachem przed nieprzedłużeniem umowy. Władze Warszawy zapewniają, że skorzystają na tym przede wszystkim Samodzielne Zakłady Opieki Zdrowotnej.
Będą mogły być nawet całkowicie zwolnione z opłat za użytkowanie nieruchomości mówią przedstawiciele warszawskiego ratusza.
 

Z korzyścią dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

 
Dodatkowo nowe przepisy umożliwią trwałą regulację tytułów gruntów tym podmiotom, które zajmują nieruchomości, jakie objęte są roszczeniami.
Uwłaszczenie lub ustanowienie użytkowania wieczystego będzie teraz mogło nastąpić – za każdorazową zgodą Rady Warszawy – również w przypadkach, gdy roszczenia w trybie dekretowym wniesiono po wszelkich ustawowych terminach oraz w sytuacjach, w których zgłoszone roszczenia dotyczą ustanowienia służebności – mówią włodarze miasta.
Ma być to korzystne szczególnie dla wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni, które dzięki temu będą mogły przeprowadzać konieczne remonty. Przede wszystkim pozwoli im to znaczne ułatwienie regulacji prawa do zajmowanych lokali.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-11-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniainne nieruchomości na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Tucholskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Ciechanowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Mochowomieszkania na sprzedaż gmina M. Siedlcemieszkania na wynajem w Kolonia Łomnickadomy na wynajem w Olszancedomy na wynajem w Brzeźnicy

Deweloperzy

);