Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Projektowane przepisy pozwalają budować bloki bez wiedzy sąsiada

2007-09-13

Projektowane przepisy pozwalają budować bloki bez wiedzy sąsiada

Deweloperzy będą mogli stawiać osiedla, zgłaszając jedynie taki zamiar. Bez zgody sąsiadów, a nawet informowania ich o planowanej inwestycji.

Deweloperzy będą mogli stawiać osiedla, zgłaszając jedynie taki zamiar. Bez zgody sąsiadów, a nawet informowania ich o planowanej inwestycji – donosi „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy, stanie się tak, jeżeli wejdą w życie przepisy, nad którymi pracuje Sejm. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym. Zgodnie z nim inwestor będzie mógł postawić budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej do 5 tys. M kw. i wysokości 12 m, zgłaszając staroście jedynie zamiar jego budowy. Do takich obiektów spokojnie można zaliczyć czterokondygnacyjny blok, który ma 100 mieszkań – mówi rozmówca „Rzeczpospolitej” Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. Gdy minie 60 dni, a starosta nie zaprotestuje, koparki będą mogły wjechać na plac budowy. Posłowie chcą jednocześnie ułatwić podział gruntu. – Deweloper będzie mógł podzielić teren na kilka działek i na kilka zgłoszeń wybuduje całe osiedle – ostrzega.

Na obszarach pozbawionych planu – czytamy dalej – trzeba wcześniej uzyskać warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Już teraz są do nich duże zastrzeżenia, a projekt zmienia jeszcze bardziej na niekorzyść zasady ich wydawania. Inwestor otrzyma je nie, jak obecnie, w formie decyzji, lecz milczącej zgody po upływie 90 dni. Jednym z warunków otrzymania decyzji jest nawiązanie do sąsiedniej zabudowy (tzw. dobre sąsiedztwo). – W tym celu – wyjaśnia cytowana przez „Rzeczpospolitą” Mariola Berdysz – wyznacza się wokół nieruchomości obszar, który zostaje poddany analizie. Projekt nic nie mówi, jak duży powinien być, a obowiązujące przepisy wykonawcze ustalają tylko minimalny obszar poddany analizie. Oznacza to, że planowana budowa może nawiązać nie tylko do zabudowy w bliskim sąsiedztwie, ale i usytuowanej w dalekiej odległości – ostrzega Wiesław Bielawski. Oznacza to, w powiązaniu z propozycjami odrolnienia gruntów w miastach z mocy ustawy, że praktycznie wszędzie będzie można budować bez planu.

Więcej w „Rzeczpospolitej".

Źródło: „Rzeczpospolita” 7.09.2007 | 2007-09-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażkamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Zduńskowolskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Tatrzańskidomy na wynajem gmina Rogówdomy na wynajem gmina Pępowomieszkania na wynajem w Fletnowiedomy na wynajem w Liskowodomy na sprzedaż w Rożnowie

Deweloperzy

);