Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Prawo instalacji na cudzej działce

2008-04-10

Prawo instalacji na cudzej działce

Jeszcze w tym tygodniu Sejm może uchwalić nowe przepisy dotyczące umieszczania kabli i rur na prywatnych działkach. Rządowa nowela kodeksu cywilnego, poprawiona w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, trafiła dziś do drugiego czytania.

Jeszcze w tym tygodniu Sejm może uchwalić nowe przepisy dotyczące umieszczania kabli i rur na prywatnych działkach – donosi „Rzeczpospolita”. Rządowa nowela kodeksu cywilnego, poprawiona w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, trafiła dziś do drugiego czytania.

Nowela wprowadza zupełnie nową instytucję – służebność przesyłu. Określać będzie zasady lokalizacji na cudzym gruncie instalacji przesyłowych. Jak ogromny to problem, świadczą tysiące sporów sądowych o usunięcie takich instalacji i o wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu – czytamy dalej. W trakcie prac sejmowych złagodzono nieco projekt. Obie strony, zarówno właściciel nieruchomości, jak i przedsiębiorca, będą mogły żądać sądowego ustanowienia służebności, jeżeli druga strona odmawia zawarcia umowy. Nie przyjęto propozycji przedsiębiorców, by w takich wypadkach stosować ryczałtowe wynagrodzenie (każdorazowo będzie je określał sąd).

Służebność będzie przechodzić na nabywcę przedsiębiorstwa (bądź sieci), zaś sprzedaż, a nawet zlicytowanie nieruchomości nie przerwie jej – informuje dziennik. Uregulowano ją na wzór służebności drogi koniecznej. W tej chwili, jeśli przedsiębiorstwo przesyłowe nie ma umowy z właścicielem gruntu, może domagać się przed sądem ustanowienia służebności gruntowej w drodze zasiedzenia – ale to wymaga korzystania z terenu przez 30 lat (czasem 20).

Źródło: „Rzeczpospolita” 9.04.2008 | 2008-04-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupienialokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Ostrzeszowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Gryfickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Rusinówlokale użytkowe na wynajem gmina Łęki Szlacheckiemieszkania na sprzedaż w Julianowiemieszkania na sprzedaż w Nosarzewie Borowymdomy na wynajem w Józefowie

Deweloperzy

);