Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Pozwolenia nie znikną

2011-04-21

Pozwolenia nie znikną

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją zapisy nowelizacji prawa budowlanego, które miały znieść pozwolenia na budowę.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją zapisy nowelizacji prawa budowlanego, stworzonej przez sejmową komisję „Przyjazne Państwo”. Za sprzeczne z ustawą zasadniczą sędziowie uznali zniesienie instytucji pozwolenia na budowę i zastąpienie go rejestracją inwestycji. Zakwestionowano także projekt zalegalizowania wszystkich samowoli budowlanych, które powstały przed 1 stycznia 1995 r.

Nowelizacja przewidywała zastąpienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę – procedurą rejestracji inwestycji. Przed rozpoczęciem prac budowlanych inwestor miałby zgłaszać budowę urzędnikom, a ci mieliby 30 dni na ewentualne zaskarżenie zgłoszenia. W przypadku wyrażenia milczącej zgody, urząd dokonywałby rejestracji budowy. Takie rozwiązanie wyłączałoby z udziału w postępowaniu osób trzecich, szczególnie sąsiadów nowej inwestycji, których prawa potencjalnie byłyby zagrożone. Więcej na temat nowelizacji pisała przed tygodniem Karolina Dorda w artykule Pozwolenie na budowę przed trybunałem.

Za niezgodny z konstytucją uznano także projekt legalizacji samowoli budowlanych powstałych przed 1995 r. Zdaniem sędziów TK, takie rozwiązanie naruszyłoby zaufanie obywateli do państwa i oznaczałoby promowanie zachowań niezgodnych z prawem.

Nowelizację skierował do TK prezydent Lech Kaczyński w kwietniu 2009 r. Wskazywał on na wynikające z nowelizacji naruszenie zasady równej ochrony prawa własności. Sędziowie podzielili argumentację prezydenta i nowelizację ustawy uznali za sprzeczną z art. 2 konstytucji „w części, w jakiej dotyczy on zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz z zasadą dookreśloności prawa” - jak podaje komunikat prasowy TK.

Źródło: KRN.pl | 2011-04-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupienialokale użytkowe na sprzedażdomy na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Augustowskimieszkania na wynajem powiat Bydgoskimieszkania na sprzedaż gmina Dobredomy na wynajem gmina Porąbkadomy na wynajem w Starych Babicachdomy na sprzedaż w Gębicachdomy na wynajem w Obiszówek

Deweloperzy

);