Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Porozumienie bez negocjacji – niedozwolone klauzule w umowach

2006-08-21

Porozumienie bez negocjacji – niedozwolone klauzule w umowach

„Rzeczpospolita” wymienia najczęściej spotykane w umowach z deweloperami niekorzystne dla klienta klauzule.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, do najczęściej spotykanych w umowach z deweloperami niekorzystnych dla klienta klauzul należą:

  • Zapisy zezwalające na jednostronne dokonywanie przesunięć terminów wydania lokalu lub zmian w zakresie specyfikacji lokalu.
  • Wysokie kary umowne w przypadku odstąpienia od umowy z winy klienta.
  • Ograniczenie wysokości odszkodowania, którego klient może żądać, gdy deweloper nie wykona zobowiązania.
  • Zastrzeżenie, że powierzchnia lokalu może różnić się od powierzchni określonej w umowie, a klient zobowiązany jest zaakceptować wszelkie różnice.
  • Sztywny harmonogram zapłaty poszczególnych rat, niezwiązany z postępem prac budowlanych.
  • Postanowienia umożliwiające deweloperowi odstąpienie od umowy przedwstępnej, bez przyznania takiego uprawnienia klientowi.
Najczęściej pojawiające się roszczenia klientów to według „Rzeczpospolitej”:

  • Wniesienie powództwa do sądu antymonopolowego (Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) o ustalenie, że określone postanowienie stanowi niedozwolone postanowienie umowne w myśl art. 385 kodeksu cywilnego.
  • Dochodzenie odszkodowania, jeżeli wskutek działania lub zaniechania dewelopera klient poniósł szkodę. Klient musi jednak udowodnić poniesioną szkodę oraz związek przyczynowy między szkodą a działaniem lub zaniechaniem dewelopera.
  • Wniesienie powództwa o ustalenie braku prawa dewelopera do naliczania kar umownych w przypadku opóźnienia w spełnieniu świadczeń pieniężnych.
Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: „Rzeczpospolita”, 21.08.2006 | 2006-08-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemgaraże na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Kolskimieszkania na sprzedaż powiat Wyszkowskilokale użytkowe na wynajem gmina Brzeg Dolnydomy na wynajem gmina Sycówmieszkania na sprzedaż w Paniowicachdomy na sprzedaż w Szarlejcedomy na sprzedaż w Piecuchach

Deweloperzy

);