Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Państwo tanio sprzeda ziemię użytkowaną?

2007-07-20

Państwo tanio sprzeda ziemię użytkowaną?

Rząd zaproponował, by użytkownicy wieczyści gminnych lub państwowych gruntów mogli przekształcić swoje prawo do nieruchomości we własność nawet za jedynie dziesięć procent opłaty z tego tytułu.

Rząd zaproponował, by użytkownicy wieczyści gminnych lub państwowych gruntów mogli przekształcić swoje prawo do nieruchomości we własność nawet za jedynie dziesięć procent opłaty z tego tytułu – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, „własności gruntu nie dostaje się za darmo. Użytkownik wieczysty musi dopłacić różnicę między rynkową wartością prawa własności i użytkowania wieczystego. Z reguły jest to kilka tysięcy złotych. Dzięki ustawowej bonifikacie, którą proponuje rząd w przyjętej we wtorek nowelizacji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, koszty stopniałyby do kilkuset złotych.

Już obecna ustawa, która zaczęła obowiązywać w 2005 r., dała użytkownikom wieczystym nadzieję na upust przy wykupie ziemi na własność – twierdzi „Gazeta”. – Jednak o zastosowaniu takiej bonifikaty i o jej wysokości decydują samodzielnie samorządy (rada gminy i powiatu lub sejmik wojewódzki) oraz skarb państwa (wojewoda). Są gminy, które już teraz obniżają cenę wykupu nawet o 90 proc. Jednak – jak zauważa rząd – normą są mniejsze bonifikaty. Nowela ma skończyć z tego typu uznaniowością, bo bonifikaty będą obowiązkowe. Np. 90-proc. upust dostaną ci, których dochód miesięczny (w przeliczeniu na członka rodziny) nie przekroczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej („za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpią z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności"). Dziś byłoby to ok. 2,5 tys. zł brutto. Z kolei zamożniejsi użytkownicy skorzystają z 50-proc. upustu, o ile działka jest w użytkowaniu wieczystym od co najmniej 17 lat (użytkownikami stali się przed 5 grudnia 1990 r.). Oczywiście obecnie nie ma znaczenia, czy o własność wystąpi pierwszy użytkownik, czy np. jego spadkobierca lub ten, kto po prostu odkupił daną nieruchomość.

I jeszcze jedna ważna zmiana – czytamy dalej. – Obecnie samorząd (rada gminy i powiatu czy sejmik wojewódzki) oraz skarb państwa (wojewoda) sam decyduje o ewentualnym rozłożeniu spłaty należności z tytułu przekształcenia na maksymalnie dziesięć lat. Rząd proponuje, by rozłożenie spłaty było obligatoryjne, o ile użytkownik wieczysty zażyczyłby sobie tego. Mógłby wówczas liczyć nawet na 20-letnie raty.

Nowela miałaby wejść w życie od stycznia 2008 r. Jednak nie zawsze warto na nią czekać – radzi „Gazeta Wyborcza”. – Tam, gdzie bonifikaty już teraz są wysokie, można w każdej chwili wystąpić o własność. Formalności nie są skomplikowane. Trzeba złożyć w starostwie (w przypadku gruntów skarbu państwa oraz samorządu powiatowego) lub w urzędzie gminnym (gdy nieruchomość jest własnością gminy) wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym prawo użytkowania wieczystego, czyli aktualnym odpisem z księgi wieczystej nieruchomości.

Więcej w „Gazecie Wyborczej".

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 18.07.2007 | 2007-07-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdomy na zamianędziałki do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Gliwicedomy na wynajem powiat M. Siemianowice Śląskielokale użytkowe na sprzedaż gmina Klonowalokale użytkowe na wynajem gmina Kłobuckmieszkania na sprzedaż w Grabiemieszkania na sprzedaż w Łasicachmieszkania na wynajem w Krzyżewie

Deweloperzy

);