Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Od marca będzie więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Emilia Rudzka | 2020-10-02

Od marca będzie więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych
Od 21 r. aby otrzymać pozwolenie na budowę, konieczny bedzie projekt infrastruktury elektrycznej

W Polsce na koniec sierpnia br. działały 1 253 ogólnodostępne stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych. 33 proc. spośród nich stanowiły szybkie ładowarki prądu stałego.

Polska nadal w tyle za europejskimi liderami

Dla przykładu w Niemczech liczba ładowarek w ubiegłym roku przekroczyła 20 tys. Od marca przyszłego roku ma zacząć obowiązywać unijna dyrektywa. Wprowadzi ona obowiązek zabezpieczania odpowiedniej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Obejmie ona deweloperów i właścicieli budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych. Dotyczyć będzie zarówno nowo powstających obiektów, jak i tych modernizowanych.

Wzrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce

Grzegorz Pióro, technical development manager w SPIE Building Solutions w rozmowie z Newseria Biznes zauważa, że w Polsce obserwowany jest coraz szybszy rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Mniejszą ilość stacji ładowania niż w krajach Europy Zachodniej uzasadnia mniejszą popularnością samochodów elektrycznych w naszym kraju.

Zauważa się jednak, że na polskim rynku z roku na rok ich przybywa. Z danych PSPA wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat roczna sprzedaż osobowych i dostawczych aut elektrycznych oraz hybryd plug-in wzrosła o 1268 proc. 32 proc. elektryków zostało zarejestrowanych w samej Warszawie.

Na koniec sierpnia 2020 roku po Polsce jeździło 13,8 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Ponad połowę (7 612) stanowiły auta w pełni elektryczne, natomiast reszta to hybrydy plug-in (6 186). Od stycznia zarejestrowano 4 802 nowe pojazdy elektryczne, czyli o 88 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zwiększyła się również liczba elektrycznych samochodów ciężarowych i dostawczych oraz motocykli i motorowerów.


Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce

Wzrost poziomu elektromobilności w Polsce przyczynia się do rozwoju infrastruktury ładowania. Pod koniec sierpnia w kraju funkcjonowały 1 253 ogólnodostępne stacje (2 384 punktów). 33 proc. spośród nich stanowiły stacje szybkiego ładowania (DC), natomiast pozostałe 67 proc. to wolne ładowarki o mocy mniejszej lub równej 22 kW (AC). W sierpniu br. uruchomiono 29 nowych stacji ładowania (65 punktów).

Pomimo mniejszej liczby stacji ładowania na uwagę zasługuje odsetek stacji typu DC. Tak jak zostało wspomniane, w Polsce jest to 33 proc., natomiast w Niemczech – 15 proc., a we Francji – 2 proc.

 

Nowa dyrektywa ws. charakterystyki energetycznej budynków

Nadal jednak potencjalnych nabywców pojazdów elektrycznych do zakupu zniechęca dostępna infrastruktura ładowania. Ma się to jednak zmienić dzięki unijnej dyrektywie EPBD 2018/844. Zgodnie z jej zapisami w budynkach mieszkalnych (nowych i modernizowanych) konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej infrastruktury kanałowej, która mogłaby umożliwić zainstalowanie okablowania i punktów ładowania samochodów elektrycznych. W przypadku budynków niemieszkalnych nałożony zostanie obowiązek zapewnienia minimalnej liczby ładowarek w danym obiekcie.

Obowiązek zabezpieczenia infrastruktury do ładowania pojazdów będzie ciążył na deweloperach oraz właścicielach budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Grzegorz Pióro zauważa, że w budynkach mieszkalnych to na wspólnotach mieszkaniowych będzie ciążył wymóg zapewnienia odpowiedniej infrastruktury dla wszystkich miejsc parkingowych. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, biur i budynków niemieszkalnych konieczne będzie zabezpieczenie 20 proc. miejsc parkingowych z właściwą infrastrukturą. Specjalista podkreśla, że są to wymogi minimalne, a każdy kraj członkowski UE będzie mógł doprecyzować je samodzielnie.

Zgodnie z wytycznymi dyrektywy od marca 2021 roku, aby otrzymać pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego lub obiektu użyteczności publicznej, konieczne będzie zaprojektowanie odpowiedniej infrastruktury elektrycznej.

Na podstawie danych Barometru Nowej Mobilności 2019/2020 PSPA aż 92 proc. kierowców pojazdów elektrycznych preferuje ładowanie ich w swoim miejscu zamieszkania. Nowe przepisy unijne mogą wiele zmienić w zakresie dostępności stacji ładowania dla elektryków. Należy spodziewać się przede wszystkim wzrostu liczby urządzeń AC o niewielkiej mocy (3,7 – 7,4 kW).

 

Źródło: KRN.pl | 2020-10-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

SowaKris ⋅ 14-02-2021 | 13:42

Aby elektromobilność ruszyła z miejsca trzeba mieć gniazda w miejscach zamieszkania, garażach, parkingach, osiedlach, hotelach, biurach no i prąd. ecoplanet24 pozwala budować współdzieloną sieć stacji, bez dodatkowych kosztów oprogramowania i innych ukrytych komplikacji, integruje mikro instalacje fotowoltaiczne, optymalizuje zużycie i bilansuje energie! Dobre i polskie brać używać i rozwijać

Ola ⋅ 14-02-2021 | 11:47

www.ecoplanet24.com ? Zacne ideee...

TomekB ⋅ 14-02-2021 | 11:46

Świetnym i kosztowo sensownym rozwiązaniem jest infrastruktura współdzielona dostarczana m.in. przez ecoplanet24 dodatkowo spinany z odnawialną energia i inteligentnym budynkiem. Bo blokerem jest przesył energii, koszt oprogramowania i brak gniazd w miejscu zamieszkania, hoteli, biur itd..

Pokaż wszystkie komentarze (3)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdziałki na wynajemdomy do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Katowicelokale użytkowe na wynajem powiat M. Rybnikdomy na sprzedaż gmina Branicedomy na sprzedaż gmina Rejowiecmieszkania na sprzedaż w Wielotowiemieszkania na sprzedaż w Sulęcinkudomy na sprzedaż w Piaskach

Deweloperzy

);