Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Od 2021 r. trzeba zgłaszać, czym ogrzewa się dom

Emilia Rudzka | 2021-01-05

Od 2021 r. trzeba zgłaszać, czym ogrzewa się dom
W CEEB mają znaleźć się m.in. informacje o spalaniu paliw w domach jednorodzinnych.

Od I kw. 2021 roku właściciele domów będą zobowiązani do zgłaszania, czym ogrzewają nieruchomości. Nadzór Budowlany poinformował o prowadzeniu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ma ona pomóc w walce ze smogiem.

CEEB w walce ze smogiem

Zadaniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) ma być identyfikacja źródeł niskiej emisji z budynków. Ogólnokrajowy system będzie zawierał informacje dotyczące źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. W rozmowie z PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska powiedziała, że w ewidencji mają znaleźć się informacje na temat spalania paliw w budynkach wielolokalowych, domach jednorodzinnych do 1 MW, lokalach usługowych i budynkach publicznych.

Docelowo w systemie mają znaleźć się również informacje dotyczące otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego lub termomodernizację budynku. Na bieżąco mają ją uzupełniać m.in. kominiarze, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach. Zebrane w CEEB informacje pomogą gminom w zastosowaniu odpowiedniej polityki do walki ze smogiem.

Ewidencja ma być tworzona etapami w latach 2021-2023. Pierwszą wprowadzoną funkcjonalnością mają być deklaracje o źródłach spalania. Właściciele nieruchomości będą mieli na przesłanie elektronicznego formularza 12 miesięcy od momentu opublikowania stosownego komunikatu ministra właściwego ds. budownictwa. W przypadku nowych obiektów termin na zgłoszenie źródła ogrzewania będzie wynosił 14 dni od daty jego uruchomienia. Przesłanie informacji będzie obowiązkowe.

Kolejne funkcjonalności mają dotyczyć sprawozdawczości w zakresie otrzymanych środków pomocowych na walkę ze smogiem. CEEB ma być połączone z innymi systemami, w tym m.in. Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków. Docelowo ewidencja ma obejmować informacje na temat ok. 5 mln budynków na terenie całego kraju.  

Źródło: KRN.pl | 2021-01-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Aneta ⋅ 05-01-2021 | 12:51

Będą wzywać do uzupełnienia na wezwanie, można podać że ma się super ekologiczne np. pompę ciepla żeby nie dowalili zaraz jakiś kar.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniahale i magazyny na wynajemkamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat Gryfickidomy na wynajem powiat Lubaczowskilokale użytkowe na wynajem gmina Przesmykidomy na sprzedaż gmina Wiznadomy na sprzedaż w Skrobacjadomy na sprzedaż w Górkach Pęcławskichdomy na sprzedaż w Godowie

Deweloperzy

);