Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowe życie w Polsce. Czy uchodźcy z Ukrainy mogą wziąć kredyt hipoteczny?

Karolina Zając | 2022-04-26

Nowe życie w Polsce. Czy uchodźcy z Ukrainy mogą wziąć kredyt hipoteczny?
Nowe życie w Polsce. Czy uchodźcy z Ukrainy mogą wziąć kredyt hipoteczny?

Wojna w Ukrainie sprawiła, że miliony Ukraińców musiały uciekać ze swojej ojczyzny. Wielu z nich schronienie znalazło w Polsce. Czy uchodźcy mogą wziąć kredyt hipoteczny, kupić mieszkanie i zacząć od nowa w naszym kraju?

Oferta kredytów hipotecznych dla obywateli Ukrainy pojawia się powoli w bankach. W praktyce warunki niewiele różnią się od tych, które muszą spełnić inni cudzoziemcy. Kredytodawcy dawali taką możliwość już od dłuższego czasu.

Co trzeba zrobić, żeby dostać kredyt?

Tak samo jak przypadku obywateli Polski, także dla Ukraińców kluczowym czynnikiem będzie posiadanie wkładu własnego. Niezmiennie wynosi on 20% wartości nieruchomości. Nie jest to mała kwota, biorąc pod uwagę rosnące ceny mieszkań.
Istotna jest także zdolność kredytowa. Jest ona każdorazowo szczegółowo analizowana przez bank, udzielający wsparcia finansowego. Wysoka inflacja sprawia, że podchodzi się do tego jeszcze bardziej rygorystycznie. W przypadku cudzoziemców wymagane są źródło dochodów w złotówkach, karta pobytu oraz paszport.

Co jeszcze potrzebują obcokrajowcy do kredytu?

Kredytobiorca musi okazać zaświadczenie o zarobkach i o zatrudnieniu. Dokumentu muszą zostać złożone w języku polskim, więc obywatel Ukrainy ubiegający się o kredyt hipoteczny w Polsce, poniesie przy tej okazji dodatkowe koszty związane z tłumaczeniem przysięgłym. Zwykle jest to koszt w wysokości ok. 400 - 600 zł. Pozostałe koszta obsługi naliczane są tak samo, jak wobec polskich klientów.
 
W przypadku cudzoziemców, udzielając kredytu hipotecznego, banki sprawdzają jeszcze zazwyczaj raport kredytowy z kraju, z którego pochodzi wnioskodawca. Oznacza to, że na zdolność kredytową zainteresowanego będą wpływać wszystkie zobowiązana zaciągane także poza granicami Polski.

Gdzie obywatel Ukrainy może dostać kredyt?

Oferty kredytów hipotecznych dla Ukraińców obecnie znaleźć można praktycznie w każdym banku. Wśród instytucji, w których akceptowane są wnioski kredytobiorców zza naszej wschodniej granicy są m.in.: Alior Bank, BNP Paribas Bank, mBank, Millennium Bank, ING Bank Śląski, Santader Bank Polska i Bank Pekao. Także PKO BP jest gotowy udzielić pożyczki na zakup mieszkania, jeśli osoba ubiegająca się o nią posiada stałą kartę pobytu.
 
Większość wspomnianych banków wymaga karty ważności na 12 miesięcy w przód na dzień złożenia wniosku. Są jednak takie, które są zdecydowanie mniej restrykcyjne. Należą do nich Alior oraz Santander. W tych bankach karta musi być po prostu ważna w chwili składania wniosku.
 

Na co można dostać kredyt?

Kredyt otrzymywany jest w walucie, w której zarabia wnioskodawca. Pożyczka hipoteczna może być przeznaczona jedynie na cele mieszkaniowe. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca z Ukrainy może zakupić wyłącznie mieszkanie. Tak samo, jak w przypadku Polaków, za pożyczone od banku pieniądze może on zdecydować się na inwestycję w działkę i budowę domu. 

Źródło: KRN.pl | 2022-04-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędziałki na wynajemgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Jeleniogórskilokale użytkowe na wynajem powiat Tucholskimieszkania na sprzedaż gmina Krynica-Zdrójmieszkania na sprzedaż gmina Radymnodomy na wynajem w Dobratyczachmieszkania na sprzedaż w Dolnikudomy na sprzedaż w Wrócikowo

Deweloperzy

);