Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowe pomysły ministra budownictwa

2007-06-14

Nowe pomysły ministra budownictwa

Właściciele działek budowlanych, którzy ich nie zabudują przez trzy-cztery lata, będą co rok płacili gminie – aż do skutku – specjalny podatek! To najnowszy pomysł ministra budownictwa Andrzeja Aumillera na odmrożenie terenów pod budownictwo.

Właściciele działek budowlanych, którzy ich nie zabudują przez trzy-cztery lata, będą co rok płacili gminie – aż do skutku – specjalny podatek! To najnowszy pomysł ministra budownictwa Andrzeja Aumillera na odmrożenie terenów pod budownictwo – donosi Stołeczna „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, ten „antyspekulacyjny" podatek, który miałby być wpisany do przygotowywanego przez resort budownictwa projektu nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wynosiłby 5 proc. wartości działki. Dotyczyłby on tylko tych terenów, które zostałyby objęte gminnym planem zagospodarowania. Aumiller zastrzegł, że jeszcze nie konsultował pomysłu z Ministerstwem Finansów.

– Tego typu podatek obciążający niewykorzystywane tereny budowlane istniał w Polsce przed wojną, a i dziś można znaleźć na świecie kraje, w których on obowiązuje – mówi „Gazecie” szef Prezydium Konferencji Inwestorów Ryszard Kowalski. – Wolałbym jednak, żeby nasi urzędnicy zrezygnowali z tego pomysłu, bo stworzą przepisy, które będą obchodzone. Efektem będzie zaś wzrost kosztów obrotu działkami. (...)

Jak czytamy dalej, Aumiller poinformował też o skierowaniu do uzgodnień międzyresortowych projektu nowego prawa budowlanego. Potwierdziło się to, o czym Gazeta pisała od kilku miesięcy, że np. na budowę domu jednorodzinnego niepotrzebne będzie pozwolenie. Wystarczyć ma samo zgłoszenie do starostwa powiatowego z dołączonym projektem domu. Urzędnicy w starostwie mieliby jedynie sprawdzić, czy projekt spełnia wymogi planu zagospodarowania, np. dotyczące linii zabudowy i gabarytów budynku. Zachowane musiałyby być także odległości od działek sąsiadów. Brak reakcji urzędników przez miesiąc oznaczałby zgodę na rozpoczęcie budowy.

Więcej w „Gazecie Wyborczej".

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 13.06.2007 | 2007-06-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemhale i magazyny na wynajemmieszkania na wynajem powiat Szamotulskidomy na sprzedaż powiat Złotowskidomy na sprzedaż gmina Bolesławiecdomy na sprzedaż gmina Wąbrzeźnomieszkania na sprzedaż w Górki-Koloniidomy na wynajem w Krzesławicachmieszkania na wynajem w Rosocha

Deweloperzy

);