Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie trzeba likwidować ulgi odsetkowej

2006-07-25

Nie trzeba likwidować ulgi odsetkowej

Likwidacja ulgi odsetkowej, którą zaproponowało w projekcie zmian do ustawy o PIT Ministerstwo Finansów, zaskoczyła wszystkich.

Likwidacja ulgi odsetkowej, którą zaproponowało w projekcie zmian do ustawy o PIT Ministerstwo Finansów, zaskoczyła wszystkich – pisze „Gazeta Prawna”.

Resort finansów, który chce pozbawić podatników kupujących mieszkania na kredyt możliwości odliczania odsetek, uzasadnia to koniecznością dostosowania przepisów do prawa unijnego. Problem jednak w tym – zauważa dziennik – że Komisja Europejska nie domaga się likwidacji ulgi. Jej zarzuty dotyczą wyłącznie konstrukcji samego przepisu, a nie istnienia ulgi odsetkowej. Komisja twierdzi bowiem, że z ulgi nie mogą korzystać inni obywatele krajów Unii, jeżeli zarabiają w Polsce. Nie ma zatem żadnych tego rodzaju powodów do likwidacji ulgi odsetkowej.

Zdaniem ekspertów – informuje „Gazeta Prawna” – wystarczy, jeśli ustawodawca wyeliminuje niezgodność polskich przepisów z TWE poprzez skreślenie zastrzeżenia o polskiej rezydencji i ograniczenia podmiotów, których kredyty czy pożyczki pozwalają na odliczenie odsetek.

– Ulga odsetkowa wprowadzona z początkiem 2002 roku jest jednym z czynników wpływających na silny rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce – twierdzi rozmówca dziennika Łukasz Strzelec, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers. – Może budzić to podejrzenia, że rząd, zasłaniając się wymogami prawa unijnego, chce odebrać podatnikom korzystną dla nich ulgę.

Według innego rozmówcy „Gazety Prawnej” Adriana Joncy, rząd polski preferuje inną formę wspierania budownictwa mieszkaniowego aniżeli w formie ulgi odsetkowej. Znalazło to swój wyraz w projekcie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. I może właśnie to jest przyczyną likwidacji ulgi odsetkowej.

Źródło: Aleksandra Tarka, „Gazeta Prawna”, 24.07.2006 | 2006-07-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupienialokale użytkowe do kupieniadomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Węgrowskimieszkania na wynajem powiat M. Grudziądzlokale użytkowe na sprzedaż gmina Krośniewicelokale użytkowe na wynajem gmina Kulesze Kościelnemieszkania na wynajem w Chaliniemieszkania na wynajem w Cebulkidomy na wynajem w Połominie

Deweloperzy

);