Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie ma planu zagospodarowania - nie ma unijnych pieniędzy

2006-10-24

Nie ma planu zagospodarowania - nie ma unijnych pieniędzy

Zgodnie z propozycją Janusza Mikuły, wiceministera rozwoju regionalnego, brak planów zagospodarowania przestrzennego miałby kosztować samorządy utratę funduszy z UE.

Zgodnie z propozycją Janusza Mikuły, wiceministera rozwoju regionalnego, brak planów zagospodarowania przestrzennego miałby kosztować samorządy utratę funduszy z UE – czytamy „Parkiecie”.

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które określają, co i gdzie można zbudować, to jedna z głównych przyczyn problemów branży budowlanej z pozyskiwaniem nowych gruntów pod inwestycje, co z kolei jest jednym z powodów gwałtownego wzrostu cen na rynku nieruchomości, zwłaszcza mieszkań – przypomina „Parkiet”.

Jak donosi gazeta, w dotychczasowych planach jest ujęte tylko ok. 20 proc. gruntów. Najgorzej sytuacja wygląda w dużych miastach. Przykładowo plan zagospodarowania ma tylko 17 proc. Wrocławia, 14 proc. Warszawy, 6,5 proc. Krakowa, 6 proc Poznania. Ich brak komplikuje i wydłuża proces inwestycyjny nawet o 1,5–2 lat.

Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego, proponuje karać samorządy, które w najbliższych 2-3 latach nie uchwalą swoich planów poprzez ograniczenie, a nawet odebranie im możliwości korzystania z dotacji z funduszy unijnych.

Pomysł nie podoba się samorządowcom – czytamy – jednak eksperci rynku nieruchomości i przedstawiciele branży budowlanej chwalą go, twierdząc, że sytuacja jest już tak krytyczna, że każde, nawet najbardziej drastyczne rozwiązanie będzie zbawienne dla rynku.

Źródło: Mariusz Gawrychowski, „Parkiet”, 23.10.2006 | 2006-10-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedażmieszkania na wynajem powiat M. Koszalinmieszkania na wynajem powiat Mogileńskidomy na wynajem gmina Skalbmierzlokale użytkowe na sprzedaż gmina Zduńska Woladomy na sprzedaż w Sztokumieszkania na sprzedaż w Długokątachmieszkania na sprzedaż w Żółwińcu

Deweloperzy

);