Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie każda sprzedaż domu jest opodatkowana VAT

2007-03-09

Nie każda sprzedaż domu jest opodatkowana VAT

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług przy sprzedaży wielu nieruchomości budzi kontrowersje. Zdaniem fiskusa, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, a sprzedające kilka domów zawsze podlegają VAT, sądy administracyjne zaś wskazują, że nie w każdej takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy.

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług przy sprzedaży wielu nieruchomości budzi kontrowersje. Zdaniem fiskusa, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, a sprzedające kilka domów zawsze podlegają VAT, sądy administracyjne zaś wskazują, że nie w każdej takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy – donosi na swych łamach „Gazeta Prawna”.

Od wejścia w życie (1 maja 2004 r.) nowej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) trwa spór co do opodatkowania sprzedaży więcej niż jednej nieruchomości zbywanej przez podmiot nieprowadzący firmy – czytamy.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które sprzedały kilka nieruchomości, nie będą musiały płacić VAT od takich transakcji – informuje dziennik. Taką nadzieję dają podatnikom coraz liberalniejsze wyroki sądów administracyjnych. Wynika z nich, że nie można uznać, aby sprzedaż kilku nieruchomości, jeżeli tylko stanowią majątek odrębny podatnika i nie służą prowadzonej przez niego firmie, skutkowała od razu powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Dotychczas takie podejście nie było powszechne. Sądy podzielały stanowiska organów podatkowych, które twierdziły, że VAT należy opodatkować takie transakcje, gdy podatnik dokonuje sprzedaży kilku nieruchomości bez względu na to, czy były związane z prowadzoną działalnością, czy też pochodzą z jego majątku prywatnego. Zdaniem ekspertów, tendencja, jaka pojawia się w orzecznictwie sądowym – a mianowicie, że nie każda sprzedaż kilku nieruchomości podlega VAT – to krok w dobrym kierunku.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: „Gazeta Prawna”, 08.03.2007 | 2007-03-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Enklawa Białowieska
Przepiękny dom jednorodzinny
Osiedle Lawendowa 3
Działka inwestycyjna
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażhale i magazyny na sprzedażinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Brzeskimieszkania na sprzedaż powiat Koszalińskilokale użytkowe na wynajem gmina Bojanowomieszkania na wynajem gmina Maków Mazowieckidomy na sprzedaż w Sokołachmieszkania na wynajem w Ulatowo-Zalesiudomy na sprzedaż w Żarkach

Deweloperzy