Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie każda sprzedaż domu jest opodatkowana VAT

2007-03-09

Nie każda sprzedaż domu jest opodatkowana VAT

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług przy sprzedaży wielu nieruchomości budzi kontrowersje. Zdaniem fiskusa, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, a sprzedające kilka domów zawsze podlegają VAT, sądy administracyjne zaś wskazują, że nie w każdej takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy.

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług przy sprzedaży wielu nieruchomości budzi kontrowersje. Zdaniem fiskusa, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, a sprzedające kilka domów zawsze podlegają VAT, sądy administracyjne zaś wskazują, że nie w każdej takiej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy – donosi na swych łamach „Gazeta Prawna”.

Od wejścia w życie (1 maja 2004 r.) nowej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) trwa spór co do opodatkowania sprzedaży więcej niż jednej nieruchomości zbywanej przez podmiot nieprowadzący firmy – czytamy.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które sprzedały kilka nieruchomości, nie będą musiały płacić VAT od takich transakcji – informuje dziennik. Taką nadzieję dają podatnikom coraz liberalniejsze wyroki sądów administracyjnych. Wynika z nich, że nie można uznać, aby sprzedaż kilku nieruchomości, jeżeli tylko stanowią majątek odrębny podatnika i nie służą prowadzonej przez niego firmie, skutkowała od razu powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Dotychczas takie podejście nie było powszechne. Sądy podzielały stanowiska organów podatkowych, które twierdziły, że VAT należy opodatkować takie transakcje, gdy podatnik dokonuje sprzedaży kilku nieruchomości bez względu na to, czy były związane z prowadzoną działalnością, czy też pochodzą z jego majątku prywatnego. Zdaniem ekspertów, tendencja, jaka pojawia się w orzecznictwie sądowym – a mianowicie, że nie każda sprzedaż kilku nieruchomości podlega VAT – to krok w dobrym kierunku.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: „Gazeta Prawna”, 08.03.2007 | 2007-03-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice na sprzedażhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat Garwolińskidomy na wynajem powiat Zwoleńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Tomaszów Lubelskidomy na sprzedaż gmina Lyskidomy na wynajem w Budziejewkumieszkania na wynajem w Kozinkachdomy na sprzedaż w Dąbrówkach

Deweloperzy