Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Największy dom dla owadów powstanie w Warszawie

Anna Panikowska-Filipek | 2021-04-21

Największy dom dla owadów powstanie w Warszawie
Polski Związek Firm Deweloperskich wybuduje największy owadzi dom na świecie.

Polski Związek Firm Deweloperskich pod patronatem stworzonej przez siebie inicjatywy Eco Avengers chce stworzyć największy na świecie domek dla owadów i tym samym pobić rekord świata.

Każdy może włączyć się w akcję i pomóc owadom latającym

Wydarzenie zaplanowano na 22 maja, a wybrana data nie jest przypadkowa – tego dnia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Bicie rekordu ma odbyć się w Warszawie. Przygotowania do akcji mają rozpocząć się już 19 maja. Łącznie powstanie ponad 140 domków, każdy o wymiarach 150 cm wys., 100 cm szer. i 80 cm gł. Zostaną one wypełnione słomą, korą, rurkami trzcinowymi, a także specjalnie nawierconymi bloczkami, w których owady będą mogły zakładać gniazda. Co ważne, na każdym z domków zostanie umieszczona plansza edukacyjna, dzięki czemu będą one pełnić również funkcję edukacyjną. Z tych modułów w Dzień Różnorodności Biologicznej zbudowany zostanie jednolity, ogromny owadzi dom, który swoim rozmiarem pobije rekord świata. Następnie poszczególne domki zostaną rozdysponowane pomiędzy podmioty zainteresowane umieszczeniem domku na swoim terenie i wysłane w swoje docelowe miejsca. Obiekt zaprojektował architekt Paweł Wołejsza we współpracy z edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim.

– Jesteśmy przekonani, że powstanie takiego modularnego domku zwiększy różnorodność biologiczną, co przełoży się na powstanie bardziej zróżnicowanych i funkcjonalnych ekosystemów miejskich. Wierzymy, że już wkrótce w naszej willi pojawią się zarówno samotne pszczoły zapylające, polujące na mszyce złotooki, zajadające się szczątkami roślinnymi stonogi, jak i zimujące w zakamarkach chrząszcze – podkreślił Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

 

Liczebność owadów latających niepokojąco maleje

Sama akcja ma na celu nie tylko wzmacnianie świadomości społecznej na temat stale malejącej liczebności owadów latających, ale i realną pomoc skierowaną bezpośrednio do potencjalnych mieszkańców rekordowego owadziego domu. Każdy z nich pełni bowiem ważną rolę w środowisku naturalnym. Tymczasem niepokoi fakt, że w ciągu ostatnich 30 lat spadek liczebności owadów latających wyniósł na niektórych obszarach Europy Zachodniej nawet do 75 proc. Aby więc wspomóc je i stworzyć im odpowiednie warunki do życia nawet w miejskiej dżungli, zaprojektowano wygodne domki wypełnione tym, czego najbardziej potrzebują, by wygodnie mieszkać.

– Zachęcamy do włączania się w inicjatywę odbierając nieodpłatnie domek osobiście. Będzie to fantastyczny gest podkreślający zaangażowanie firm i instytucji w ochronę otaczającej nas przyrody. Jeśli byliby Państwo zainteresowani dostarczeniem go w określone miejsce, wystarczy pokryć koszt transportu. Można też wybrać możliwość odbioru domku spersonalizowanego nazwą i logotypem firmy oraz informacją o włączeniu się w akcję i wsparciu „cegiełką” bioróżnorodności biologicznej – zachęcał Konrad Płochocki. 

Źródło: KRN.pl | 2021-04-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na zamianęinne nieruchomości do kupieniadomy na sprzedaż powiat Pilskimieszkania na wynajem powiat Tomaszowskimieszkania na wynajem gmina Lipkalokale użytkowe na wynajem gmina Gościnomieszkania na sprzedaż w Wojnowiemieszkania na sprzedaż w Nowym Bromierzykudomy na sprzedaż w Kłodzie Dużej

Deweloperzy

);