Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najem luksusowy w dobie pandemii koronawirusa

Emilia Rudzka | 2020-10-15

Najem luksusowy w dobie pandemii koronawirusa
Jak działa polski rynek najmu nieruchomości luksusowych?

Sektor najmu tradycyjnego w dobie pandemii koronawirusa nieco ucierpiał. Zauważalny jest przede wszystkim spadek popytu w tym sektorze. Jak sytuacja kształtuje się w przypadku najmu luksusowego?

Jak wygląda sytuacja na rynku najmu luksusowego w czasach pandemii?

Marzec, kwiecień, maj – jak we wszystkich branżach – przyniosły pewne trudności również w przypadku rynku najmu apartamentów luksusowych. Z czasem jednak ludzie przyzwyczaili się do panującej sytuacji, widząc w dobrym lokalizacjach i nieruchomościach o wyższym standardzie wygodną alternatywę.

Od dwóch miesięcy zauważalne jest pewne ożywienie na rynku najmu luksusowego. Jeżeli chodzi o wynajem, wrzesień br. był najlepszym miesiącem w ciągu 12 miesięcy w funduszu Catella – przekonuje Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający Catella Polska w wypowiedzi dla Bankier.pl.

Najemcy na rynku apartamentów luksusowych szukają m.in. mieszkań z dużą liczbą sypialni, dodatkowych udogodnień, bezpieczeństwa i komfortu zamieszkania (np. strefa fitnessu, basenu).


Czym różni się sytuacja na rynku najmu tradycyjnego i luksusowego?

Oba te rynki różnią się przede wszystkim wielkością. Rynek najmu luksusowego jest znacznie ograniczony w porównaniu do rynku najmu tradycyjnego. Na rynek najmu tradycyjnego wpłynęły czynniki, które nie mają większego znaczenia w przypadku mieszkań luksusowych. Mowa tu m.in. o przejściu z najmu krótkoterminowego do długoterminowego, odpływie części potencjalnych najemców (np. studentów, osób z zagranicy).
Ceny najmu na rynku najmu luksusowego pozostały na stabilnym poziomie. Kryzys nie wpłynął na obniżenie ich poziomu, co miało miejsce w przypadku najmu tradycyjnego. Ma to jednak głównie związek z tym, że jest to ograniczony rynek, a nieruchomości znajdują się głównie w centrum miast, w prestiżowych lokalizacjach.


Jak polski rynek najmu luksusowego wypada na tle innych krajów europejskich?

W Polsce rynek najmu jest stosunkowo młody. W krajach Europy Zachodniej odsetek osób mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach jest zdecydowanie wyższy.
W kontekście architektonicznym nieruchomości oferowane na polskim rynku najmu luksusowego są postrzegane bardzo dobrze. Zazwyczaj są to budynki, które robią pozytywne wrażenie na najemcach zagranicznych, są wyjątkowe na tle budynków w Europie.
Ponadto ceny mieszkań luksusowych w Polsce nadal pozostają niższe niż w przypadku krajów Europy Zachodniej. Zdaniem Dariusza Węglickiego nasz kraj ma jednak ogromny potencjał, który tkwi w tym, że wartość nieruchomości wzrasta. Kryzys poniekąd sprzyja temu, aby inwestować w trwałe elementy, które nie stracą szybko na wartości.


Najem krótkoterminowy na rynku apartamentów luksusowych

Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający Catella Polska, przyznaje, że fundusz wprowadził dodatkowe pojęcie, którym jest najem średnioterminowy. Mowa tu o najmie na okres od 2 do 6 miesięcy. Rozwiązanie to cieszy się dość dużą popularnością. Natomiast sam najem krótkoterminowy w niektórych lokalizacjach, zwłaszcza miejscowościach turystycznych, wrócił.
To potwierdza również teorię, że osoby, które przybywają do Polski w celach biznesowych, częściej wolą wynająć apartament niż pokój w hotelu. Daje to większe możliwości oraz lepszy komfort pobytu.

Źródło: KRN.pl | 2020-10-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniakamienice na sprzedażhale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Mogileńskilokale użytkowe na wynajem powiat Świdnickimieszkania na wynajem gmina Borkimieszkania na wynajem gmina Żyrzyndomy na wynajem w Łopienie-domy na sprzedaż w Chutkowicachmieszkania na sprzedaż w Chwalibogowie

Deweloperzy

);