Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najbardziej elektromobilne polskie miasta – gdzie zielony transport rozwija się najsprawniej?

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-10-04

Najbardziej elektromobilne polskie miasta – gdzie zielony transport rozwija się najsprawniej?
Nagrodę specjalną dla miasta aktywnie działającego we wszystkich obszarach otrzymał Lublin.

Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych przy współpracy z Polityką Insight opublikowała nowy raport „Ranking elektromobilnych miast. Jak polskie samorządy wprowadzają rewolucję w transporcie?”. Pod lupę wzięto działania w kierunku rozwoju elektromobilności w miastach.

Druga edycja raportu wykazała, że elektromobilność najsprawniej rozwija się:

  • w kategorii oceniającej transport elektryczny – w Warszawie i Katowicach,
  • pod względem ułatwienia dla elektromobilności – w Poznaniu i Szczecinie,
  • w obszarze transportu rowerowego – w Chorzowie i Wrocławiu,
  • w kategorii obejmującej transport zbiorowy – w Warszawie i Wrocławiu,
  • w zakresie dbałości o czyste powietrze – we Wrocławiu i Poznaniu.

Nagrodę specjalną dla miasta aktywnie działającego we wszystkich analizowanych w raporcie obszarach otrzymał natomiast Lublin.

Większości miejscowości, które znalazły się na pierwszych miejscach w poprzedniej edycji rankingu, udało się utrzymać lokaty zaledwie w pierwszej dwudziestce. Relatywnie dobrze poradziły sobie duże miasta – Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin – które w kategoriach odpowiadających ich wcześniejszym sukcesom utrzymały miejsca w pierwszej dziesiątce – czytamy w raporcie.

 

Ocenie podlegały różnorodne obszary

W zaprezentowanym raporcie porównano 50 największych miast. Każde z nich oceniono pod względem wprowadzanych rozwiązań na rzecz wsparcia elektromobilności i transportu zeroemisyjnego. Pomiaru i subiektywnej oceny jakościowych działań polityki miejskiej dokonano przy pomocy 27 mierników. Podzielono je na pięć obszarów działania samorządów:

  • transport elektryczny,
  • ułatwienia dla elektromobilności,
  • transport rowerowy,
  • transport zbiorowy,
  • czyste powietrze.

Kategorie oceniające transport rowerowy oraz czyste powietrze znalazły się w raporcie po raz pierwszy – zgodnie z założeniami dopiero w kolejnych latach będą one stanowić punkt odniesienia dla porównań w czasie.

W kategorii obejmującej transport elektryczny sprawdzono m.in. zakres rozbudowania sieci stacji ładowania pojazdów oraz stopień wykorzystania pojazdów elektrycznych. W obszarze ułatwień dla elektromobilności zbadano m.in. strategię rozwoju elektromobilności w mieście, wydatki miasta na transport i plany lokalizacji nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dostępność hulajnóg i rowerów miejskich i ich liczbę w przeliczeniu na liczbę mieszkańców oraz długość miejskich dróg rowerowych podlegały natomiast ocenie w kategorii obejmującej transport rowerowy, a liczba pojazdów zeroemisyjnych w transporcie zbiorowym oraz jakość i organizacja zbiorkomu – w kategorii transportu zbiorowego. W obszarze dot. czystego powietrza brano pod uwagę działania władz miejskich w kierunku redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza.

– Kolejna edycja rankingu pokazuje, że zmiany w miejskiej mobilności idą w dobrą stronę, chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, aby w polskich miastach oddychało się czystym powietrzem – podsumowała Anna Zielińska-Rakowicz, dyrektor zarządzająca fundacji.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniamieszkania na zamianędomy na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Żagańskimieszkania na sprzedaż powiat M. Świnoujściemieszkania na sprzedaż gmina Obrzyckodomy na sprzedaż gmina Lipskmieszkania na sprzedaż w Palikijachmieszkania na sprzedaż w Annopolumieszkania na wynajem w Starych Paskach

Deweloperzy

);