Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nadeszło załamanie w hipotekach

Magdalena Hojniak | 2019-01-03

Nadeszło załamanie w hipotekach

Dobra passa została przerwana. Nabywcy przestali akceptować wysokie ceny mieszkań? Z pomocy banku skorzystało rekordowo mało klientów.

Ostatnie kwartały 2018 r. były dla banków wyjątkowo korzystnym okresem. Dynamika popytu na kredyty mieszkaniowe kształtowała się na poziomie przekraczającym ponad 20 proc. i nic nie wskazywało na to, że w najbliższym czasie dojdzie do aż tak drastycznej zmiany. Tymczasem w grudniu indeks popytu na kredyty mieszkaniowe okazał się nie tylko niższy od zeszłorocznego notowania, ale także od wartości miesiąca poprzedzającego. Jednocześnie tak słabego wyniku nie było od czerwca 2015 r., a po raz pierwszy od grudnia 2016 r. ukształtował się na ujemnym poziomie.

Odczyt z grudnia 2018 r. wyniósł -24,9 proc. Tym samym jest to aż o 48 p.p. mniej niż w listopadzie. W grudniu 2017 r. o kredyt mieszkaniowy wnioski złożyło 40,63 tys. osób, czyli o 15,09 tys. więcej niż w 2018 r. Różnica ponad 37 proc. może wskazywać na nadchodzące zmiany zarówno w sektorze bankowym, jak i mieszkaniowym, tym bardziej, że średnia kwota wynikająca ze złożonych zapytań o udzielenie kredytu była o 19,6 proc. wyższa niż rok temu. To że kwota wzrasta, a wnioskodawców ubywa, może świadczyć o zmianie nastrojów wśród nabywców. Przyczyn zjawiska można szukać m.in. w wygaszeniu programu MdM, który znacząco stymulował popyt na kredyty hipoteczne, choć w 2018 r. stanowiły one jedynie 12 proc. bankowego finansowania. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zaostrzenia polityki kredytowej.

Jak jednak podkreśla prof. Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej, zasadniczy wpływ na liczbę wnioskodawców mogą mieć ceny mieszkań, które w przypadku warszawskiego rynku nieruchomości osiągnęły poziom stawek z 2008 r. Jeśli nabywcy przestali akceptować sytuację obserwowaną w mieszkaniówce, może to być symptomem problemów, z jakimi wkrótce przyjdzie zmierzyć się również deweloperom.  

Źródło: KRN.pl | 2019-01-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

konrda ⋅ 08-01-2019 | 09:34

Od niedawna wynajmuję innym swoje mieszkanie w Warszawie na osiedlu od Robyga i oś w tym jest, że ludzie zrobili się ostrożniejsi z kupnem. Na moje ogłoszenie odpowiedziało kilka świeżch małżeństw, choć głównym argumentem, dla którego nie zdecydowali sie na kupno była wątpliwość, czy na pewno będą mieszkać w Warszawie na stałe. W każdym razie to chyba szczególnie dobry okres dla tych, którzy zainwestowali w mieszkania pod wynajem.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże na wynajemmieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat M. Zamośćdomy na wynajem powiat Puławskidomy na sprzedaż gmina Wojsławicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Rościszewodomy na sprzedaż w Anieliniemieszkania na sprzedaż w Aleksandrówcemieszkania na sprzedaż w Brodnie

Deweloperzy

);