Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mural w Bielsku-Białej oczyści powietrze

Anna Sadkowska-Rojek | 2020-10-14

Mural w Bielsku-Białej oczyści powietrze
Antysmogowy Mural w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Piękno i ekologię łączy w sobie odsłonięty niedawno mural powstały w Bielsku-Białej. Do jego namalowania użyte zostały specjalne farby o właściwościach oczyszczających powietrze, działające na zasadzie procesu fotosyntezy.

Street art w walce ze smogiem

Ekologiczny mural przedstawiający fragment lasu powstał w Bielsku-Białej przy ul. Adama Mickiewicza 9. Dzieło przez minimum 10 lat będzie zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w takim stopniu, jak las o powierzchni ponad 100 mkw. To nie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie tego typu – podobnie działający antysmogowy mural, efekt współpracy dwóch artystów – Maćka Polaka i Dawida Rylskiego, można podziwiać również w Warszawie.

Mural został stworzony na elewacji o powierzchni ponad 100 mkw. przez artystkę Ewę Ciepielewską z grupy Luxus, zaproszoną do współpracy przez Klub Gaja i Galerię Bielską BWA. Pomysł stworzenia takiego dzieła ma swoje źródło w Święcie Drzewa obchodzonym 10 października – co roku tego dnia odbywa się ogólnopolska akcja sadzenia drzew. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, działającym na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Akcja odbywa się od 2003 r. Tegoroczne wydarzenie obchodzone jest pod hasłem "Święto Drzewa dla zwierząt!". Sam mural został natomiast uroczyście odsłonięty 12 października br. Z tej okazji posadzono również platan.

Mural Ewy Ciepielewskiej został wykonany farbami włoskiej firmy Airlite. Działają one podobnie jak proces fotosyntezy zachodzący u roślin, gdy chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób wykorzystano właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki.

Mural został namalowany przez wybitną artystkę. Łączą się w nim trzy aspekty – artystyczny, ekologiczny i edukacyjny. To bardzo dobrze, jeśli kilka rzeczy spina się w jedno. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy zagrożenie dla planety jest namacalne – mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Ewa Ciepielewska to polska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem profesora Konrada Jarodzkiego. W 1982 r. została współzałożycielką grupy Luxus, słynnej wrocławskiej grupy artystycznej. Grupa Luxus zorganizowała dotąd wiele wystaw. Prace jej członków można podziwiać w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w zagranicznych kolekcjach publicznych i prywatnych.  

Źródło: KRN.pl | 2020-10-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice na sprzedażdziałki na wynajemdomy na sprzedaż powiat Inowrocławskidomy na sprzedaż powiat Pajęczańskimieszkania na wynajem gmina Siemkowicemieszkania na wynajem gmina Kobylinmieszkania na wynajem w Biadkachdomy na wynajem w Sulibórzumieszkania na wynajem w Łosinie

Deweloperzy

);