Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mieszkanie dla rodziny – na co zwrócić uwagę przy zakupie w 2023 roku?

IzaBella Skalna | 2023-01-05

Mieszkanie dla rodziny – na co zwrócić uwagę przy zakupie w 2023 roku?
Mieszkanie dla rodziny – na co zwrócić uwagę przy zakupie w 2023 roku?

Co przyniesie nowy rok w sektorze nieruchomości? Z całą pewnością nabywcy mieszkań mogą spodziewać się stopniowej likwidacji wskaźnika WIBOR oraz obniżenia rat kredytów przynajmniej o kilkaset złotych. Ponadto osoby, które w 2023 roku planują zakup własnego lokum, czeka poprawa w ocenie ich zdolności kredytowej. Działanie te mają na celu stabilizację dotychczasowych warunków panujących na rynku nieruchomości. Jak zatem przygotować się do zakupu? I w jaki sposób znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

Od października 2021 r. do grudnia 2022 r. główna stopa referencyjna NBP wzrosła z poziomu 0,10 do 6,75 proc. Urósł także WIBOR – wskaźnik, który jak dotąd stanowił podstawę do wyznaczania oprocentowania kredytów. Podwyżki stóp procentowych spowodowały, że raty kredytobiorców powiększyły się nawet dwukrotnie wzaledwiekilka miesięcy. Utrudnienia na rynku kredytowym, które szły w parze z wysokimi cenami mieszkań i rosnącą inflacją sprawiły, że wiele osób wciąż waha się,czy zakup nieruchomości, zwłaszcza na kredyt to dobry pomysł.
 

Dotychczasowa sytuacja na rynku a prognozy na ten rok


Zeszłoroczna wyjątkowo niekorzystna sytuacja na rynku wywołała znaczny spadek zdolności kredytowej Polaków – zwłaszcza rodzin. W kwietniu ubiegłego roku małżeństwo, które zarabiało łącznie ok. 6,5 zł netto i miało jedno dziecko na utrzymaniu,mogło otrzymać od banku nawet 500 tys. zł kredytu. Trzy miesiące później zdolność kredytowa takiej rodziny zmalała do kwoty nie większej niż 200 tys. zł. Obecnie 4-osobowa rodzinaposiadająca łączny dochód w wysokości 8 tys. zł netto uzyska od 67 tys. do ok. 350 tys. zł. Natomiast mając tylko jedno dziecko i zarobkina poziomie 10 tys. netto, możemyliczyć na 400-600 tys. zł. A co nas czeka w 2023 roku?
 
W najbliższym czasie możemy spodziewać się niewielkiej korekty cen mieszkań. Realny spadek może wynieść ok. 5 proc. w ciągu 2023 roku. Ceny mieszkań będą zbliżone do tych z trzeciego kwartału 2022 roku, tj. 11 325 zł. Wzrost cen nieruchomości prognozowany jest na 2024 rok – średni koszt 1 mkw mieszkania w sześciu największych miastach wojewódzkich wyniesie 11 943 zł. W 2025 roku ma być jeszcze drożej (12 934 zł). Nadchodzący rok 2023 wydaje się być zatem najlepszym momentem na zakup własnego M zapowiadają analitycy banku PKO BP.
 

Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

 
Decyzja o zakupie własnego lokum to poważny krok. Sprawa staje się jeszcze bardziej wymagająca, jeśli w grę wchodzi kupno mieszkania dla rodziny. Jak się za to zabrać w nowym roku? Rodzina z jednym lub dwójką dzieci potrzebuje przynajmniej 2-pokojowego mieszkania. Lokalizacja w tym przypadku niejest bez znaczenia, ponieważdostępność przedszkoli, szkół, sklepów oraz dobre połączenie z centrum odgrywa tutaj niemałą rolę. Najlepiej jeśli w pobliżu nieruchomości znajduje się plac zabaw i teren rekreacyjny, który sprzyja spacerom i zabawie z dziećmi.Toteż świetnie sprawdzą się miejsca spokojne, otoczone zielenią, a nade wszystko bezpieczne, usytuowane z dala od miejskiego zgiełku.
 
Równie istotne jest takżeto, by własna przestrzeń była przestronna i zapewniała poczucie komfortu każdemu z domowników. Wybierając mieszkanie dla rodziny – szczególnie z dziećmi, oprócz samej lokalizacji należy zatem wziąć pod uwagę takżetakie czynniki, jak:
 
  • metraż,
  • układ mieszkania,
  • standard wykończenia,
  • oraz cena wraz ze sposobem finansowania.
 
Deweloperzy są świadomi, jak wiele rodzin poszukuje obecnie własnego M. Dlatego też dokładają wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania nabywców, dostosowując ofertę jeszcze na etapie realizacji wstępnych projektów budowy.
 
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-01-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

Adam betty ⋅ 26-01-2023 | 14:21

Jak mieszkania dla rodziny to tylko w nowym budownictwie pod Warszawą. Dlaczego? Ceny za m2 w podwarszawskich miejscowościach są znacznie niższe, a standardy bytowe - wysokie. Polecam Bud-Rim, dewelopera, który buduje wysokiej jakości mieszkania w Piasecznie, Piastowie i Otwocku.

dellenbach.dominique1964@gmail.com ⋅ 14-01-2023 | 12:35

Osoby fizyczne, Austria, Niemcy, Szwajcaria potrzebowałeś pożyczek między osobami fizycznymi, aby przezwyciężyć trudności finansowe, aby w końcu wyjść z impasu spowodowanego przez banki, odrzucając Twoje prośby o fundusze Jesteśmy grupą ekspertów ds. Działań finansowych, aby zaoferować pożyczkę na Dokonaj kwoty potrzebujesz i na warunkach, które ułatwią Ci życie. Udzielamy pożyczek na okres od 1 miesiąca do 360 miesięcy i pożyczamy od 3000 € do 2 000 000 €. Nasze oprocentowanie wynosi 2% rocznie, oto obszary, w których możemy Ci pomóc: * finansista * Kredyt na nieruchomość * Kredyt na inwestycję * Kredyt samochodowy * Dług konsolidacyjny * Zakup na kredyt * Pożyczka osobista *Vous być skatalogowane *interdits Bank- a nie jesteś zwolennikiem banków lub lepiej masz projekt i potrzebujesz finansowania skontaktuj się z nami a my Ci pomożemy. E-mail: dellenbach.dominique1964@gmail.com

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat Gdańskimieszkania na wynajem powiat M. Płocklokale użytkowe na sprzedaż gmina Brudzeń Dużymieszkania na wynajem gmina Staszówdomy na wynajem w Borchowiedomy na wynajem w Zimnowodziemieszkania na wynajem w Wilkowicach

Deweloperzy

);