Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mazowsze walczy ze smogiem – zakaz palenia w kominkach

Emilia Rudzka | 2020-09-11

Mazowsze walczy ze smogiem – zakaz palenia w kominkach
Ustawa antysmogowa na Mazowszu wprowadza m.in. zakaz palenia w kominkach w smogowe dni

Nowy Program Ochrony Powietrza dla Mazowsza zakłada poprawę jakości powietrza w regionie. Na wprowadzenie zmian mieszkańcy i samorządy mają do 6 lat. Mają one dotyczyć m.in. wymiany tzw. kopciuchów, zakazu korzystania z kominków w smogowe dni oraz nowe nasadzenia zieleni.

Nowy POP dla województwa mazowieckiego

Program Ochrony Powietrza (POP) ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Obserwuje się już od jakiegoś czasu, że wielu mieszkańców Mazowsza zwraca się ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom, inwestując m.in. w urządzenia, które wykorzystują energię słoneczną. Program dla Mazowsza dotyczy całego województwa. Dokument uwzględnia obszary, na których obserwowane jest przekroczenie norm jakości powietrza, poziomów emisji oraz źródeł odpowiedzialnych za te przekroczenia. Ponadto zawarte zostały w nim informacje na temat działań, które powinny zostać podjęte, aby poprawić jakość powietrza. W programie znalazły się również prognozy jakości powietrza.


Działania zawarte w POP

W POP uwzględniono działania zarówno dla całego województwa mazowieckiego, jak i poszczególnych lokalizacji. Wśród działań ogólnych wymienić można m.in. inwentaryzację i wymianę kotłów, nasadzenia zieleni, czyszczenie ulic na mokro, zakaz używania dmuchaw do liści, a także szeroko rozumianą edukację ekologiczną.

Każda mazowiecka gmina została zobowiązana do przeprowadzenia inwentaryzacji kotłów do 31 grudnia 2021 roku. Ponadto samorząd musi corocznie wymienić konkretną liczbę kotłów na swoim terenie, prowadzić kontrole palenisk, a także przeprowadzać akcje edukacyjne. Dodatkowo gmina ma średnio 12 godzin na reakcję w razie zgłoszonej interwencji ws. paleniska.

W przypadku Warszawy zdecydowano się również na wprowadzenie zapisów dotyczących działań zmierzających do modernizacji taboru komunikacji miejskiej, rozwoju komunikacji tramwajowej oraz przygotowania stref ograniczonego transportu.

Działania naprawcze, które zostały uwzględnione w programie, mają zostać wprowadzone maksymalnie w ciągu 6 lat. Radni województwa mazowieckiego uchwalili także plan działań krótkoterminowych. Zadaniem tego dokumentu jest określenie działań, które należy podjąć w przypadku m.in. wystąpienia przekroczenia norm jakości powietrza.


Cele Programu Ochrony Powietrza dla Mazowsza

Głównym celem programu antysmogowego dla Mazowsza jest poprawa jakości powietrza. Założeniem jest osiągnięcie poziomów dopuszczalnych i docelowych substancji szkodliwych w powietrzu. Dla przykładu konieczne jest ograniczenie pyłu PM10 o 44 proc., PM2,5 o 57 proc., benzo(a)pirenu o 69 proc., natomiast ditlenku azotu o 27 proc.


Zakaz używania kominków w dni smogowe

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie zakaz korzystania z kominków w dni smogowe. Są to dni, w których zanieczyszczenie pyłem przekracza wartość dopuszczalną 50 µg/m sześć. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.

Polski Alarm Smogowy, który powołuje się na badania Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytutu Ochrony Środowiska w Podkowie Leśnej, wskazuje, że nie tylko spalanie węgla jest przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Również podczas spalania drewna do atmosfery dostają się duże ilości pyłów zawieszonych i rakotwórczy węglowodór – benzo(a)piren.


Kary za nieprzestrzeganie POP

W przypadku organu odpowiedzialnego (np. gminy) wojewódzki inspektor ochrony środowiska może nałożyć karę w wysokości od 50 tys. do 500 tys. złotych, jeżeli działania zawarte w POP nie zostaną zrealizowane. Natomiast użytkownicy indywidualni, którzy będą naruszać zapisy uchwały antysmogowej, mogą otrzymać mandat od 500 złotych do 5 tys. złotych. Z podobnymi karami muszą liczyć się osoby, które będą spalały odpady.


W Krakowie już od roku nie można palić węglem i drewnem

1 września minął rok od wprowadzenia w Krakowie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem. Efektem wprowadzenia zmian jest poprawa jakości powietrza w mieście. Uwzględniając okres od września 2018 roku do sierpnia 2019 roku oraz od września 2019 roku do sierpnia 2020 roku, odnotowano spadek pyłów w skali roku o 6 µg/m sześc.

POP ma na celu poprawę jakości powietrza w regionie. Co roku ok. 6 tys. mieszkańców województwa mazowieckiego umiera na skutek złej jakości powietrza. Konsekwencją chorób wywołanych przez smog są również częstsze wizyty u specjalistów, konieczność hospitalizacji oraz uzyskiwania zwolnień lekarskich z pracy. To generuje miliardy strat rocznie.

 

 

Źródło: KRN.pl | 2020-09-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajeminne nieruchomości do kupieniadomy na wynajemmieszkania na wynajem powiat Tarnobrzeskidomy na wynajem powiat Mińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Świedziebniamieszkania na sprzedaż gmina Nurmieszkania na wynajem w Domaszkowiemieszkania na wynajem w Jukowiedomy na wynajem w Bukowie

Deweloperzy

);