Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dopłaty do aut elektrycznych. Ruszył nabór wniosków.

Emilia Rudzka | 2020-06-26

Dopłaty do aut elektrycznych. Ruszył nabór wniosków.
Ministerstwo Klimatu oraz NFOŚiG uruchomiły 3 nowe programy wsparcia elektromobilności

Ministerstwo Klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystartowało z trzema nowymi programami z zakresu elektromobilności. Łączna kwota wszystkich z nich to 150 mln złotych. Nabór wniosków do programów Zielony samochód, eVAN oraz Koliber ruszył 26 czerwca br.

Nowe programy dla wsparcia elektromobilności

Wprowadzenie w życie programów wspierających elektromobilność ma na celu m.in. poprawę jakości powietrza, ograniczenie emisji CO₂, obniżenie poziom hałasu, a także zmniejszenie zużycie paliw i energii w transporcie.

Minister klimatu Michał Kurtyka przekonuje, że całkowity wpływ trzech nowych programów na gospodarkę Polski może wynieść nawet 700 mln złotych. To m.in. epidemia COVID-19 miała wpływ na konieczność poszukiwania rozwiązań mających na celu pobudzenie gospodarki.

Zielony samochód, eVAN oraz Koliber to część Planu Zielonych Inwestycji. W 2020 roku jego całkowity budżet dofinansowania ma wynieść ok. 7,8 mld złotych. Szacuje się, że wpływ planu na gospodarkę to ponad 22 mld złotych.

Największe dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają osoby, które zdecydują się na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (do 70 tys. złotych), a także taksówek (do 25 tys. złotych). Pojazdy te mają największy przebieg roczny, dlatego też to w tym sektorze liczy się na największy efekt ekologiczny.  Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne mogą wysyłać swoje wnioski o dofinansowanie od 26 czerwca br.


Program Zielony samochód – elektryczny samochód osobowy

Program Zielony samochód skierowany jest do osób chcących zakupić elektryczny samochód osobowy. Jego głównym celem jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup auta o napędzie wyłącznie elektrycznym, które będzie wykorzystywane do celów prywatnych.

NFOŚiGW ma do rozdysponowania 37,5 mln złotych. Osoby fizyczne mogą otrzymać wsparcie do 18750 złotych – może to być jednak nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, poniesionych po 1 maja br. Należy także spełnić inny warunek – cena pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. złotych. Budżet programu Zielony samochód umożliwi dofinansowanie zakupu ok. 2 tys. elektrycznych pojazdów.


Program eVAN – elektryczny samochód dostawczy

Program eVAN skierowany jest do osób chcących zakupić elektryczny samochód dostawczy (kategoria N1). Jego budżet to 70 mln złotych. Środki te mają zostać rozdysponowane na zakup ok. 1 tys. pojazdów.

Przedsiębiorca może liczyć na dotację do 30 proc. kosztów kwalifikowanych – maksymalnie do 70 tys. złotych. Dofinansowanie obejmuje zarówno zakup, jak i leasing pojazdów elektrycznych. Możliwe jest także uzyskanie wsparcia do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 5 tys. złotych) na zakup punktu ładowania o mocy do 22kW. Okres kwalifikowalności kosztów liczony jest od 1 stycznia br.


Program Koliber – zakup elektrycznych taksówek

Program Koliber skierowany jest do osób chcących zakupić elektryczne taksówki (kategoria M1). Jego budżet wynosi 40 mln złotych. Środki te mają zostać rozdysponowane na zakup lub leasing 1 tys. elektrycznych taksówek oraz 1 tys. ładowarek domowych wall box.

Ten pilotażowy program został przygotowany z myślą o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, które posiadają licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. Można ubiegać się o dofinansowanie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (do 25 tys. złotych przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. złotych). Inną proponowaną formą wsparcia jest pożyczka. Okres kwalifikowalności kosztów liczony jest od 1 stycznia br.

Nabór wniosków ma potrwać do 31 lipca br. lub do wyczerpania puli środków. Wypełnienie wniosku na stronie Funduszu może potrwać ok. 2 godziny. Po zakończeniu pierwszego naboru i podsumowaniu efektów ma zostać podjęta decyzja, w jaki sposób nadal wspierać elektromobilność w Polsce.

Źródło: KRN.pl | 2020-06-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniakamienice na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. Biała Podlaskadomy na wynajem powiat Makowskidomy na sprzedaż gmina Dzierzgońmieszkania na wynajem gmina Kalwaria Zebrzydowskadomy na sprzedaż w Kucharachmieszkania na wynajem w Pomarzanachdomy na wynajem w Władysławowie

Deweloperzy

);