Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ludzie nabici w strychy

2006-06-26

Ludzie nabici w strychy

Warszawiacy, którzy w ostatnich latach zainwestowali w przebudowę strychów na mieszkania, dziś przeżywają dramat: z powodu luki w prawie przyszło im żyć pod dyktando sąsiadów, którzy domagają się rozmaitych haraczy – czytamy na stronach Gazety.pl

Warszawiacy, którzy w ostatnich latach zainwestowali w przebudowę strychów na mieszkania, dziś przeżywają dramat: z powodu luki w prawie przyszło im żyć pod dyktando sąsiadów, którzy domagają się rozmaitych haraczy – czytamy na stronach Gazety.pl

Pod koniec lat 80. o mieszkania było bardzo trudno. Jedni pisali podania do kwaterunku z prośbą o przydział. Inni wyszukiwali strychy i sami urządzali tam mieszkania. Wiele takich powstało na Pradze i Mokotowie, ale też w innych dzielnicach. Ludzie do dziś nie mogą stać się właścicielami tego, co zbudowali, a o ich losie decydują wspólnoty mieszkaniowe.

Według urzędników miasto nie może sobie rościć prawa do lokali na dawnych strychach. Dlatego dziesiątki warszawiaków są w dramatycznej sytuacji. Próbują uzyskać zgodę na wykup od wspólnot, ale te stawiają coraz to nowe warunki. Uzależniają transakcję od wykonania remontu w kamienicy. (...)

Jak czytamy dalej, dla wspólnot odkrycie, że są właścicielami cennych dziś mieszkań, a nie zaniedbanych strychów, to radość. Na mieszkaniach można przecież dobrze zarobić. Dlatego od sąsiadów z poddaszy bezprawnie pobierają opłaty na fundusz remontowy. Wypowiadają im umowy najmu i straszą eksmisją, windują też czynsze. W jednym z budynków wspólnota ustaliła astronomiczną stawkę 30 zł za m kw.

Wydano już dwa wyroki po myśli „strychowców” – podaje Gazeta.pl. W jednym sąd uznał, że to jednak miasto, a nie wspólnota może wynajmować adaptowane mieszkanie. A w drugim, jeszcze nieprawomocnym, sąd stwierdził, że wspólnota nie ma prawa do tego, żeby sprzedawać mieszkanie powstałe na strychu.

Taką opinię podziela część prawników. Jednak Ministerstwo Budownictwa ocenia sprawę jednoznacznie - twierdzi, że o lokalach tworzonych na strychach mają decydować wspólnoty. Nawet jeśli zawiniła gmina, która na czas nie uregulowała spraw.

Źródło: Gazeta.pl, Małgorzata Zubik 25.06.2006 | 2006-06-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęmieszkania na wynajem powiat M. Gliwicedomy na wynajem powiat Łukowskidomy na wynajem gmina Czosnówdomy na wynajem gmina Grodzisk Wielkopolskimieszkania na sprzedaż w Przynydomy na sprzedaż w Mostkachmieszkania na sprzedaż w Bończy

Deweloperzy

);