Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kwiecień 2021 roku z rekordowym wzrostem BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

Emilia Rudzka | 2021-05-10

Kwiecień 2021 roku z rekordowym wzrostem BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe
Kwiecień br. to kolejny miesiąc ze wzrostową wartością wskaźnika BIK Indeks

Kwietniowy odczyt BIK Indeksu osiągnął rekordową wartość 94,3 proc. W przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i wysłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą no 94,3 proc. w porównaniu do kwietnia ub. r.

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

W kwietniu wnioski o kredyt hipoteczny złożyło łącznie 50,92 tys. potencjalnych kredytobiorców. Dla porównania w kwietniu ub. r. było to 27,81 tys. Oznacza to wzrost o 83,1 proc. r/r. W odniesieniu do marca liczba osób wnioskujących spadła o 9,2 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu hipotecznego w kwietniu br. wyniosła 320,61 tys. złotych. Tym samym osiągnięty został wzrost o 6,1 proc. r/r.

Wpływ na tak duży wzrost Indeksu miał wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu oraz wzrost liczby osób wnioskujących w porównaniu do kwietnia ub. r. Wartość kwot na wnioskach jest rekordowa w całej historii publikacji Indeksu. Należy jednak pamiętać, że kwiecień 2020 roku był okresem ogromnej niepewności z uwagi na rozwijającą się pandemię. Trwał również wówczas lockdown. To natomiast negatywnie wpływało na bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych. Sytuacja nie zachęcała do zaciągania kredytów, zwłaszcza hipotecznych na tak długi okres. Kwiecień 2020 roku z 27,81 tys. wnioskodawców był piątym najniższym wynikiem od 2007 roku.

Kwiecień br. to kolejny miesiąc ze wzrostową wartością wskaźnika. Jak tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu ma związek z obecną sytuacją na rynku mieszkaniowym. Wzrasta średnia cena PUM-u oraz ludzie chętniej kupują większe nieruchomości.

Rośnie również optymizm co do przyszłości wśród Polaków, co w pewnym stopniu wiąże się ze wzrostem liczby osób zaszczepionych. Wraz z rosnącą inflacją może nastąpić również wzrost cen nieruchomości. Na ten wzrost mogą mieć również wpływ droższe koszty pracy. Na ceny nieruchomości wpłynie także konieczność wpłat na fundusz gwarancyjny dla deweloperów (2 proc.).

Słychać także głosy o wprowadzeniu opłat za utrzymywanie dużych kwot na rachunkach bankowych. Obecnie można zauważyć duży popyt na nieruchomości jako na aktywa inwestycyjne. Przy ograniczonej podaży powoduje to wzrost cen nieruchomości.
BIK Indeks – PKM opisuje stronę popytową rynku kredytów mieszkaniowych. Wartość akcji kredytowej ma bezpośredni związek z polityką kredytową banków oraz ich skłonnością do akceptacji ryzyka. Kredyty hipoteczne odznaczają się niskim poziomem szkodowości. Obecnie poziom akceptacji wniosków kredytowych wynosi ok. 70 proc. Zdaniem prof. Rogowskiego w najbliższych miesiącach należy spodziewać się wysokiego wzrostu akcji kredytowej w ujęciu wartościowym.

Źródło: KRN.pl | 2021-05-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Bydgoskimieszkania na wynajem powiat Monieckimieszkania na sprzedaż gmina Pajęcznolokale użytkowe na wynajem gmina Łoniówdomy na wynajem w Żabicachdomy na sprzedaż w Kozłowiedomy na wynajem w Józefów Stary

Deweloperzy

);