Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Księgi wieczyste wolne od niemieckich wpisów

2007-06-11

Księgi wieczyste wolne od niemieckich wpisów

Rząd przygotowuje projekt ustawy, która pozwoli na usunięcie z ksiąg wieczystych na Ziemiach Odzyskanych oraz obszarze Wolnego Miasta Gdańska nieaktualnych wpisów o byłych niemieckich właścicielach.

Rząd przygotowuje projekt ustawy, która pozwoli na usunięcie z ksiąg wieczystych na Ziemiach Odzyskanych oraz obszarze Wolnego Miasta Gdańska nieaktualnych wpisów o byłych niemieckich właścicielach – podaje „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy, rząd szuka sposobów, aby się zabezpieczyć przed ewentualną falą niemieckich roszczeń. – Nowa ustawa ich nie zahamuje, jednak ujawnienie w księgach wieczystych rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości na pewno utrudni dawnym właścicielom występowanie z takimi roszczeniami. Przetnie to też odwoływanie się do archiwalnych dokumentów z dawnych niemieckich ksiąg – mówi rozmówca „Rzeczpospolitej” Sławomir Różycki z Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obecnie Niemcy mogą łatwo starać się o zwrot nieruchomości, gdyż nie wykreślono ich z ksiąg wieczystych. W wielu z nich nadal figurują jako prawowici właściciele. Na Opolszczyźnie na przykład tylko 19 proc. nieruchomości ma aktualne księgi – twierdzi „Rzeczpospolita”. W pozostałych często figurują poprzedni właściciele, np. z czasów III Rzeszy. Podobnie jest na całym Śląsku, Pomorzu i Mazurach.

Źródło: Tomasz Pietryga, „Rzeczpospolita”, 9.06.2007 | 2007-06-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajem powiat Tczewskilokale użytkowe na wynajem powiat Mińskidomy na wynajem gmina M. Biała Podlaskamieszkania na sprzedaż gmina Sieniawamieszkania na sprzedaż w Dąbrówcedomy na sprzedaż w Cielemieszkania na sprzedaż w Emilianowie

Deweloperzy

);