Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredyty hipoteczne będą drożały

2008-01-21

Kredyty hipoteczne będą drożały

Kryzys na rynku hipotecznym w Stanach Zjednoczonych nie przełoży się na mniejszą dostępność kredytów mieszkaniowych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że amerykańskie załamanie nie ma żadnego wpływu na polski rynek nieruchomości. Banki coraz drożej płacą za kapitał potrzebny do finansowania kredytów.

Kryzys na rynku hipotecznym w Stanach Zjednoczonych nie przełoży się na mniejszą dostępność kredytów mieszkaniowych w Polsce. Bankowcy nie zamierzają zaostrzać warunków ich przyznawania. Wynika to z faktu, że polskie banki zawsze skrupulatnie sprawdzają zdolność kredytową klienta. W USA, przed kryzysem, amerykańskie banki często brały pod uwagę tylko sam fakt posiadania nieruchomości – podaje „Gazeta Prawna”.

Nie oznacza to jednak, że amerykańskie załamanie nie ma wpływu na polski rynek nieruchomości. Banki coraz drożej płacą za kapitał potrzebny do finansowania kredytów. – Pomimo istniejącego popytu na kredyty, wyzwaniem dla banków będzie w najbliższym czasie zapewnienie korzystnego finansowania dla długoterminowego portfela hipotecznego – mówi w rozmowie z gazetą Agnieszka Nachyła, dyrektor marketingu i rozwoju bankowości hipotecznej Millennium Banku. Jej zdaniem problemy z uzyskaniem korzystnego źródła środków finansowych na realizację akcji kredytowej i wyższe koszty udzielania kredytów mogą się przełożyć na wyższą cenę kredytu dla klientów banków.

Choć bankowcy zapewniają, że z ich strony nie będzie żadnych zmian w podejściu do kredytów hipotecznych, to kredytobiorców i tak czekają wyższe koszty, bo rośnie cena pieniądza na rynku. Koszty kredytu w złotych już znacznie wrosły, ale czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych i WIBOR-u, czyli rynkowej stopy, na której oparte jest oprocentowanie kredytów. Ostatnio WIBOR trzymiesięczny sięgnął poziomu 5,65 proc. i – uwzględniając średnią marżę w wysokości 1 pkt proc. – oprocentowanie kredytów oferowanych przez banki sięgnęło 6,65 proc. Na koniec roku, zdaniem analityków, może wynieść już 7,35-7,40 proc. Eksperci przewidują, że wzrosnąć mogą też koszty kredytu we frankach szwajcarskich, jednak średnie oprocentowanie w tym wypadku na koniec roku nie powinno być wyższe niż 4,3 proc. – czytamy w gazecie.

Źródło: „Gazeta Prawna” 21.01.2008 r. | 2008-01-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na zamianęmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Opolskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Elblągdomy na wynajem gmina Radzanówmieszkania na sprzedaż gmina Mokrskodomy na sprzedaż w Strączkowiedomy na sprzedaż w Markinachdomy na wynajem w Izydorowie

Deweloperzy

);