Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredytów wciąż przybywa

2007-08-27

Kredytów wciąż przybywa

Pod koniec lipca zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych po raz pierwszy przekroczyło 100 mld zł

Pod koniec lipca zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych po raz pierwszy przekroczyło 100 mld zł – wynika z najnowszych danych NBP. Na tym nie koniec. W lipcu miał miejsce największy miesięczny wzrost w historii. Do połowy 2009 r. wartość kredytów mieszkaniowych powinna przekroczyć 200 mld zł – czytamy w raporcie opracowanym przez Expandera.

W ostatnich 12 miesiącach wartość kredytów wzrosła o 36 mld zł, czyli o 56 proc.
Przyczyn rekordowego wzrostu jest kilka. Po pierwsze, cały czas drożeją nieruchomości, a zatem na ich zakup potrzebne są coraz większe kwoty. Drugim czynnikiem jest poprawa sytuacji materialnej społeczeństwa, przekładająca się na wzrost zdolności kredytowej. W lipcu przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 9,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Na dodatek mamy coraz mniejsze bezrobocie. Jednocześnie potrzeby mieszkaniowe są ciągle tak wysokie, że wzrost cen nieruchomości nie zniechęca do zakupów – czytamy w raporcie.

Kolejna sprawa to wzrost popytu na domy. Wśród klientów Expandera coraz więcej jest osób, które zaciągają kredyty na zakup lub budowę domu, uznając, że jest to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. A kredyty na domy zwykle są kwotowo większe od kredytów na mieszkania.

Lipcowy rekord szybko może zostać jednak pobity. Zdaniem analityków, którzy przygotowali raport, we wrześniu i październiku miesięczny przyrost zadłużenia mieszkaniowego może wynieść ponad 5 mld zł, a na koniec 2007 r. poziom zadłużenia Polaków z tego tytułu sięgnie 120 mld zł. W połowie 2009 r. może on wynieść nawet 200 mld zł. Istnieją jednak pewne zagrożenia: możliwość schłodzenia globalnej koniunktury oraz – ze strony polskiego nadzoru bankowego – dalsze zaostrzenie rygorów dotyczących udzielania kredytów hipotecznych.

Źródło: Paweł Majtkowski, Expander | 2007-08-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciadziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Gryfickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Skierniewickidomy na sprzedaż gmina Skępemieszkania na sprzedaż gmina Łęka Opatowskamieszkania na sprzedaż w Popowiemieszkania na sprzedaż w Starym Waliszewiedomy na sprzedaż w Olszowej

Deweloperzy

);