Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koszty wciąż ważniejsze niż estetyka

2008-07-14

Koszty wciąż ważniejsze niż estetyka

W przetargach na rynku nieruchomości nadal wygrywają projekty tańsze. Estetyka oraz jakość wykonania spychane są na drugi plan.

W przetargach na rynku nieruchomości nadal wygrywają projekty tańsze. Estetyka oraz jakość wykonania spychane są na drugi plan – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Izba Architektów, w odpowiedzi na zaniżanie zawodowych standardów, zabroniła swoim członkom udziału w tych przetargach, gdzie o wygranej projektu decyduje tylko i wyłącznie koszt realizacji. Zakaz ten ma swoje podstawy prawne oraz etyczne, nie jest zatem absurdalnym kaprysem architektów. Z ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz zasad etyki zawodu architekta jasno wynika, iż architekci zobowiązani są do szanowania zastanych wartości i dbania o rozwój dziedzictwa kulturowego, a także nienaruszanie równowagi środowiska. Patrząc jednak na szaro-szarawe, źle korespondujące z otoczeniem blokowiska, „zdobiące” każde z większych polskich miast, można mieć wątpliwości czy architekci powyższych zasad przestrzegają – czytamy.

Prawo o zamówień publicznych jasno stwierdza, że w przypadku zamówień, których wyczerpujący opis nie jest możliwy, o tym która oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą decydować nie może wyłącznie bilans kosztów. Co za tym idzie – we wszystkich innych przypadkach można przyjąć kryterium cenowe jako główny czynnik rozstrzygający o wygranej w konkursie. Architekci, chcąc rozszerzyć powyższe ograniczenie, wpisali je do swych zasad etycznych. Członkom, którzy nie stosowali się do zarządzenia, Izba wytaczała sprawy dyscyplinarne. Jednakże działanie to szybko zostało ukrócone kolejno przez Urząd i Sąd Ochrony Konkurencji, które ów nakaz etyczny kazały wykreślić z zasad Izby Architektów – informuje „Gazeta Wyborcza”. W ocenie sądu dodatkowe wymogi zniekształcają reguły konkurencji i uderzają w interesy inwestorów, ograniczając ich prawo do określenia sposobu i kryteriów zakupu projektów. Eksperci są jednak zgodni – wyrok taki nie wpłynie dodatnio na poziom estetyki nowo planowanych projektów.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 14-07-2008 | 2008-07-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemkamienice na sprzedażgaraże do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Kolbudydomy na wynajem powiat Strzelecko-Drezdeneckidomy na wynajem gmina Krzywczalokale użytkowe na wynajem gmina Krasnosielcmieszkania na sprzedaż w Limżymieszkania na sprzedaż w Rudołtowicachdomy na sprzedaż w Poświętnym

Deweloperzy

);