Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Koniec z patodeweloperką? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmiany

Karolina Zając | 2023-01-23

Koniec z patodeweloperką? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmiany
Koniec z patodeweloperką? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada zmiany

Koniec z ciemnymi, mikromieszkaniami i miniplacami zabaw z jedną huśtawką. — Rozpoczynamy proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych — zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co to oznacza w praktyce? Odpowiadamy.

Walka z patodeweloperką czas na #PrzyjazneMiejsce

 
Na początku stycznia rządzący zapowiedzieli zmiany w przepisach budowlanych. Na celowniku znalazła się patodeweloperka.
 
To działania inwestorów komercyjnych, które mają maksymalizować zyski kosztem dobrych obyczajów, zdrowego rozsądku, a czasem wymagań zawartych w przepisach. W praktyce to mieszkania, w których jest np. ciemno, a z balkonów sąsiedzi zaglądają sobie do talerza. To też place zabaw składające się z jednej huśtawki — napisano w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
 
Zdaniem resortu patodeweloperka oznacza gorszą jakość życia, a w rezultacie ogromne straty dla całego społeczeństwa. Celem nowych przepisów jest zapobieganie złym praktykom budowlanym deweloperów, którzy zyski przekładają nad warunki życia mieszkańców. Minister Waldemar Buda zapowiada, że to dopiero początek zmian. Proponowane przepisy są pierwszą częścią projektu „#PrzyjazneMiejsce, czyli mieszkać po ludzku”.
 

Co nowego w przepisach?

 
Ministerstwo Rozwoju i Technologii postuluje za zwiększeniem minimalnej odległości wielorodzinnych budynków mieszkalnych z 4 do 6 m od granicy działki. Ma to zapobiec ograniczeniom w zabudowie. Problem wspólnych balkonów, oddzielanych ażurowymi ściankami czy takich położonych zbyt blisko siebie, ustawodawcy także chcą rozwiązać.
 
Minimum 4 m między odrębnymi balkonami oraz przegrody o odpowiedniej wysokości i szerokości na jednej płycieoto recepta. Dodatkowo minimalna powierzchnia mieszkania będzie musiała wynosić przynajmniej 25 mkw. W ten sposób rządzący planują się rozprawić z tymi, którzy kupują lokale użytkowe i wykorzystują je jako mieszkalne.
 
Inne zmiany proponowane w ramach projektu #PrzyjazneMiejsce to podniesienie minimalnego naświetlenia pokoi mieszkalnych z 3 do 3,5 godz., większe place zabaw, konieczność zapewnienia przez deweloperów przynajmniej 20 proc. terenów biologicznie czynnych, niewliczanie balkonów do powierzchni zabudowy oraz bardziej racjonalne grodzenie osiedli.
 

Wątpliwości na horyzoncie — czy #PrzyjazneMiejsce rzeczywiście poprawi sytuację?

 
Zdaniem resortu Waldemara Budy co roku za chaos przestrzenny płacimy 84,3 mld zł. To oznacza 2,2 tys. zł z kieszeni każdego Polaka. Mimo to nie wszyscy popierają zaproponowane zmiany. Wśród głosów krytycznych jest ten Rady Przedsiębiorczości, która uważa, że branża nieruchomości jest na skraju zapaści, a nowe przepisy ograniczą dostępność mieszkań w Polsce.
 
Dodatkowo rezultatem zmian mogą być jeszcze wyższe ceny za mkw., a co za tym idzie, dalsza stagnacja na rynku nieruchomości. Według Rady Przedsiębiorczości propozycje Ministerstwa Rozwoju i Technologii pogłębią jedynie chaos i będą oznaczały powrót do budownictwa z czasów PRL— mikroskopijnych balkonów lub w ogóle ich braku. 

Źródło: KRN.pl | 2023-01-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażdomy na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Słupskilokale użytkowe na wynajem powiat Tarnogórskimieszkania na wynajem gmina Nowe Ostrowylokale użytkowe na wynajem gmina Trzebieszówmieszkania na wynajem w Dzierążniidomy na sprzedaż w Rzędzianachmieszkania na wynajem w Janowie

Deweloperzy

);