Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Mikroapartamenty za krocie – patodeweloperka czy odpowiedź na potrzeby rynku?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-12-01

Mikroapartamenty za krocie – patodeweloperka czy odpowiedź na potrzeby rynku?

Polskie prawo budowlane zakłada, że lokale mieszkalne nie mogą być mniejsze niż 25 mkw. Okazuje się jednak, że deweloperzy coraz częściej omijają te przepisy, sprzedając tzw. mikroapartamenty.

Jednym z przykładów takiego działania jest budynek mieszkalny Tower One, który powstał w Koszalinie. Najmniejszy znajdujący się w nim „dwupoziomowy apartament” ma powierzchnię 2,5 mkw. Pozostałe lokale mają wielkość 8-13,5 mkw. Inwestycja należy do spółki 100 SIO. Zdjęcia i opisy kawalerki szybko rozeszły się po sieci, wzbudzając wiele kontrowersyjnych reakcji. Inwestycję skomentował m.in. Jan Śpiewak. W swoim wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych skrytykował działalność spółki, porównując mikro mieszkanie do celi więziennej.

Przepisy więzienne mówią o tym, że na więźnia w celi powinno przypadać minimum 3 metry kwadratowe. Ten innowacyjny produkt paramieszkaniowy łączy najlepsze tradycje polskiego więziennictwa i polskiej deweloperki – ocenił.


Choć trudno się z nim nie zgodzić, przedstawiciele spółki 100 SIO nie widzą w swoim zachowaniu niczego nieodpowiedniego. Prezes firmy Krzysztof Stasio tłumaczy, że zaproponowana koncepcja jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie rynku, a

... przeznaczenie lokalu w przedstawionej prezentacji to wizja skrajnego wykorzystania przestrzeni w danym budynku. Dodaje również, że – budynek, jak i lokale nie są przeznaczone na sprzedaż. Ich przeznaczenie jest tylko i wyłącznie do wynajmu.

Trudno określić, czy przeznaczenie inwestycji pod wynajem znacząco zmienia postać rzeczy, skoro koniec końców i tak ma być wykorzystywana w celach mieszkaniowych. Przedstawiciel spółki 100 SIO jednak broni swojego pomysłu, twierdząc, że kontrowersje wokół sprawy jedynie przyniosły mu rozgłos. Aktualnie ciężko przewidzieć, czy nieruchomość znajdzie najemców oraz, co o inwestycji sądzi nadzór budowlany. Warto jednak zaznaczyć, że budynek musiał dostać pozwolenie na budowę w obecnym kształcie.  

Źródło: KRN.pl | 2021-12-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);