Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kogo teraz stać na mieszkanie? Najnowsze dane

IzaBella Skalna | 2023-03-03

Kogo teraz stać na mieszkanie? Najnowsze dane
Kogo teraz stać na mieszkanie? Najnowsze dane

Marzec to ostatni miesiąc pierwszego kwartału nowego roku, a tym samym dobry moment, aby podjąć się tematu prognoz dotyczących rynku nieruchomości. Od dłuższego czasu rynek jest bowiem zamrożony – z jednej strony ceny przestały rosnąć, ale też nadal nie widać wyraźnych spadków. Kogo zatem stać na zakup domu czy też mieszkania i czego możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości?

Eksperci wyraźnie podkreślają, żepierwsze dwa miesiące 2023 roku nie wykazały większych zmian, jeśli chodzi o ceny liczone za metr kwadratowy. Oferty mieszkań na sprzedaż w dalszym ciągu są wysokie, choć stosunkowo stabilne. Czy można liczyć na jakąś poprawę w najbliższym czasie?
 

Kto może pozwolić sobie na zakup nieruchomości?

 
Po fali podwyżek stóp procentowych, jaka miała miejsce w ubiegłym roku, wielu potencjalnych nabywców spotkała się z odmową kredytową.Rynek nieruchomości niejako został uśpiony, co wcale nie oznacza, że brakuje chętnych na zakup. Za to faktem jest to, że sprzedaż spadła i to w całej Polsce, a kupującymi są dziś głównie gotówkowcy ewentualnie osoby, które mają wysoką zdolność kredytową.
 

Ile obecnie kosztują mieszkania z rynku pierwotnego?

 
Badania rynkowe pokazują, że w Katowicach i w Gdańsku średnia cena za metr kwadratowy nieznacznie spadła przez ostatnie dwa miesiące –  w styczniu o 1 proc., natomiast w lutym o 2 proc. Kraków i Łódź nie odnotowały żadnych zmian od początku tego roku. Za to w Warszawie pojawiły się podwyżki nawet o 5 proc. 
 
– Jeden z warszawskich deweloperów wprowadził do sprzedaży ponad 330 mieszkań ze średnią ceną ok. 24 tys. zł za m kw., a więc znacznie powyżej średniej w tym mieście, która wynosiła w lutym niespełna 14 tys. zł. Na rynku pojawiła się także pula mieszkań ze średnią ceną blisko 17,5 tys. zł za metr – tłumaczy ekspert zajmujący się oceną warszawskiego rynku nieruchomości. 
 
Warto tutaj zwrócić uwagę na pewną tendencję, jaka ma miejsce. Średnia cena za metr kwadratowy wzrasta zwykle wtedy, gdy ubywa najtańszych mieszkań, a równocześnie przybywa tych drogich lub bardzo drogich.
 

Jak kształtują się ceny mieszkań z rynku wtórnego?

 
Rynek wtórny wygląda dosyć stabilnie, jeśli chodzi o ceny sprzedaży mieszkań. W Krakowie i Wrocławiu stawki za metr kwadratowy wzrosły zaledwie o 1 proc., natomiast w Katowicach o 2 proc. Dla porównania w lutym ubiegłego roku 40 proc. mieszkań kosztowało więcej niż 10 tys. zł za mkw. Z kolei w tym roku wzrost wynosi 57 proc.
 
– Przez ostatnie 12 miesięcy niemal we wszystkich analizowanych miastach w Polsce średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym wzrosła znacznie mniej niż na rynku pierwotnym. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie podwyżki były porównywalne – informuje ekspert.
 

Czego możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości?

 
Wielu nabywców, którzy swoje decyzje zakupowe odłożyła w czasie, liczy teraz na rządowy program, jaki ma wejść w życie w lipcu tego roku. Zapowiedź uruchomienia kredytów o stałej stopie procentowej może mocno ożywić rynek nieruchomości, a tym samym skłonić deweloperów do obniżenia cen. Zdaniem ekspertów bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak rychły spadek inflacji, aniżeli spadek cen nieruchomości. A zatem na poważne zmiany trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.  

Źródło: KRN.pl | 2023-03-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadomy na sprzedażdziałki do kupieniadomy na wynajem powiat Ełckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Białobrzeskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Góra Kalwarialokale użytkowe na sprzedaż gmina Nowe Miasto Lubawskiedomy na sprzedaż w Szklarach Górnychdomy na wynajem w Chorążancedomy na wynajem w Broniszewicach

Deweloperzy

);