Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Klient musi mieć prawo wyboru notariusza

2006-07-03

Klient musi mieć prawo wyboru notariusza

Wielu deweloperów proponuje swoim klientom notariusza, u którego będzie zawarta umowa przenosząca własność mieszkania. Tymczasem taki brak możliwości wyboru przez konsumenta, jest sprzeczny z prawem. Postanowienia umowy przedwstępnej, które taki zapis zawierają, są bowiem wiążące tylko wtedy, gdy strony ustaliły jej treść w drodze negocjacji.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wielu deweloperów proponuje swoim klientom notariusza, u którego będzie zawarta umowa przenosząca własność mieszkania. Tymczasem taki brak możliwości wyboru przez konsumenta, jest sprzeczny z prawem. Postanowienia umowy przedwstępnej, które taki zapis zawierają, są bowiem wiążące tylko wtedy, gdy strony ustaliły jej treść w drodze negocjacji.

A jednak większość umów proponowanych przez deweloperów nie jest negocjowana indywidualnie z konsumentem. W takich wypadkach wzorce zawierają jednak najczęściej gotową formułkę, że umowa była indywidualnie uzgadniana z klientem. Deweloper chce w ten sposób ochronić się przed ewentualnymi roszczeniami konsumenta.

Do oceny wzorca umowy i ewentualnego stwierdzenia, czy zastosowano w nim klauzule niedozwolone, właściwy jest Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i to deweloper musi przekonać sąd, że jego klient nie ma racji, bo wspólnie ustalili treść wiążącej ich umowy. Jeżeli przyzna rację klientowi to kwestionowane postanowienie umowy zostaje uznane za bezprawne i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Wtedy klient będzie mógł zawrzeć umowę u tego notariusza, u którego będzie chciał.

Jak zwraca jednak uwagę "Rzeczpospolita", to, że deweloper wskazuje notariusza, nie zawsze musi być niekorzystne dla konsumentów. Notariusze współpracujący z deweloperami z uwagi nadużą liczbę umów mogą dawać spore upusty w opłatach notarialnych. Konsument powinien jednak mieć możliwość wyboru.

Źródło: "Rzeczpospolita" 01.07.2006 | 2006-07-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemhale i magazyny na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Ciechanowskilokale użytkowe na wynajem powiat Ropczycko-Sędziszowskimieszkania na wynajem gmina Świerczedomy na sprzedaż gmina Brójcemieszkania na sprzedaż w Rżańcudomy na wynajem w Bóbrcemieszkania na sprzedaż w Pakawie

Deweloperzy

);