Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Klient musi mieć prawo wyboru notariusza

2006-07-03

Klient musi mieć prawo wyboru notariusza

Wielu deweloperów proponuje swoim klientom notariusza, u którego będzie zawarta umowa przenosząca własność mieszkania. Tymczasem taki brak możliwości wyboru przez konsumenta, jest sprzeczny z prawem. Postanowienia umowy przedwstępnej, które taki zapis zawierają, są bowiem wiążące tylko wtedy, gdy strony ustaliły jej treść w drodze negocjacji.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wielu deweloperów proponuje swoim klientom notariusza, u którego będzie zawarta umowa przenosząca własność mieszkania. Tymczasem taki brak możliwości wyboru przez konsumenta, jest sprzeczny z prawem. Postanowienia umowy przedwstępnej, które taki zapis zawierają, są bowiem wiążące tylko wtedy, gdy strony ustaliły jej treść w drodze negocjacji.

A jednak większość umów proponowanych przez deweloperów nie jest negocjowana indywidualnie z konsumentem. W takich wypadkach wzorce zawierają jednak najczęściej gotową formułkę, że umowa była indywidualnie uzgadniana z klientem. Deweloper chce w ten sposób ochronić się przed ewentualnymi roszczeniami konsumenta.

Do oceny wzorca umowy i ewentualnego stwierdzenia, czy zastosowano w nim klauzule niedozwolone, właściwy jest Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i to deweloper musi przekonać sąd, że jego klient nie ma racji, bo wspólnie ustalili treść wiążącej ich umowy. Jeżeli przyzna rację klientowi to kwestionowane postanowienie umowy zostaje uznane za bezprawne i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Wtedy klient będzie mógł zawrzeć umowę u tego notariusza, u którego będzie chciał.

Jak zwraca jednak uwagę "Rzeczpospolita", to, że deweloper wskazuje notariusza, nie zawsze musi być niekorzystne dla konsumentów. Notariusze współpracujący z deweloperami z uwagi nadużą liczbę umów mogą dawać spore upusty w opłatach notarialnych. Konsument powinien jednak mieć możliwość wyboru.

Źródło: "Rzeczpospolita" 01.07.2006 | 2006-07-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat M. Nowy Sączlokale użytkowe na sprzedaż powiat Braniewskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Dobre Miastolokale użytkowe na wynajem gmina Mielecdomy na wynajem w Ostrówkudomy na wynajem w Siejewmieszkania na wynajem w Wądoły

Deweloperzy

);