Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kary za brak deklaracji dotyczącej źródła ciepła – jak ich uniknąć?

Anna Panikowska-Filipek | 2022-08-11

Kary za brak deklaracji dotyczącej źródła ciepła – jak ich uniknąć?
Kary za brak deklaracji dotyczącej źródła ciepła – jak ich uniknąć?

Termin na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków minął 30 czerwca 2022 r. Spóźnialscy wciąż mogą jeszcze przesyłać dokumenty, a z informacji samorządów wynika, że chwilowo wstrzymują się one od wystawiania mandatów.

Właściciele oraz zarządcy nieruchomości mieli rok na złożenie wymaganych deklaracji. Ich przyjmowanie rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. i trwało aż do końca czerwca 2022 r. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zdążyli wywiązać się z tego obowiązku.

Jaka kara grozi za brak deklaracji?

Zgodnie z udostępnionymi danymi statystycznymi, do końca czerwca deklaracje złożyło 6 345 529 osób. 100 procentową terminowością mogą się pochwalić jedynie 2 gminy w całej Polsce. Co z pozostałymi mieszkańcami?
 
Grzywna za niezłożenie deklaracji CEEB w terminie wynosi 500 zł. Obecnie samorządy na wniosek Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pozwalają na dalsze przesyłanie wniosków i wstrzymują się od wystawiania mandatów.

Jak uniknąć grzywny?

Okazuje się, że składanie deklaracji CEEB po terminie nie musi wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Należy jednak przekazać dokumenty do odpowiedniego urzędu jak najszybciej, powołując się przy tym na formułę tzw. czynnego żalu. Takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy deklaracja zostanie złożona przed wysłaniem przez przedstawiciela samorządów (może to być burmistrz, wójt lub prezydent miasta) informacji o popełnieniu wykroczenia.
 
Obecnie wciąż trwa zbieranie i wprowadzanie wniosków do systemu. Samorządy mają na to 6 miesięcy, co oznacza, że pełne dane dotyczące ilości przesłanych deklaracji będą znane dopiero pod koniec bieżącego roku. Przypuszcza się,że to własnie wtedy zaczną być udzielane grzywny za opóźnienia.
 

Deklaracje CEEB można składać online, za pomocą specjalnie przygotowanej rządowej strony. Tam również można wprowadzać ewentualne zmiany oraz sprawdzić, na jakim etapie jest dana sprawa. 

Źródło: KRN.pl | 2022-08-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażkamienice do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Radziejowskidomy na wynajem powiat Ropczycko-Sędziszowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Zgorzelecdomy na wynajem gmina Perlejewomieszkania na sprzedaż w Gustawowiedomy na sprzedaż w Adampolumieszkania na wynajem w Gołocicach

Deweloperzy

);