Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kary dla spekulantów na rynku nieruchomości?

Karolina Zając | 2022-11-15

Kary dla spekulantów na rynku nieruchomości?
Kary dla spekulantów na rynku nieruchomości?

„Rzeczpospolita” donosi, że właściciele pustostanów znajdą się pod lupą władz. Ci, którzy posiadają pięć lub więcej lokali w celach spekulacyjnych, mają zapłacić specjalny podatek. Według dziennikarzy celem jest wzmocnienie rynku najmu.

Rządzący zapowiadają nowy podatek

Zdaniem „Rzeczpospolitej” rząd postanowił rozprawić się z tymi, którzy mają wpływ na rosnące w zastraszającym tempie ceny wynajmu. Ministerstwo Aktywów Państwowych ma planować nałożenie podatku na nieużywane mieszkania, które stanowią lokatę kapitału i nie funkcjonują na rynku najmu. Według dziennikarzy szef resortu Jacek Sasin chce w ten sposób zapobiec kolejnym inwestycjom tego typu w przyszłości. Celem działań jest ograniczenie spekulacji i wzmocnienie rynku najmu. Obecnie duży popyt kontrastuje z niską podażą.
 
Podjęcie kroków w tym zakresie zapowiadał już szef partii rządzącej, Jarosław Kaczyński.
 
- Co prawda w tym roku pewnie będzie rekord, liczy się, że będzie około 270 tysięcy mieszkań, ale w dużej części – i to też trzeba rozwiązać – to są mieszkania, które później są lokatą kapitału, są niezamieszkane, pytanie, czy takich mieszkań po prostu nie opodatkować - mówił o sytuacji na rynku nieruchomości podczas spotkania z wyborcami w Ełku prezes PiS.
 
O opłatach przy zakupie większej ilości lokali mówił także premier Mateusz Morawiecki. Wszystko to generuje napięcie i nastrój oczekiwania.
 

Właściciele pustostanów zostaną zmuszeni do zapłaty

Medialne doniesienia mówią, że wprowadzeniem odpowiednich rozwiązań mają zająć się dwie instytucje. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma objąć kontrolą hurtowników najemców. To osoby, które inwestują w fundusze PRS, aby zainwestować w lokal na wynajem. Ministerstwo Aktywów Państwowych z kolei zajmie się „spekulantami” indywidualnymi oraz instytucjonalnymi.
 
Nieoficjalnie mówi się, że podjęte zostały już konkretne kroki. Prace nad rozwiązaniami mają trwać od 2 miesięcy. W planach ma być objęcie daniną nie tylko osoby prawne, ale też fizyczne. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” twierdzą, że dotyczyć będzie to tych, którzy posiadają więcej niż 5 pustostanów. Chodzi tu o nieruchomości, które nie są ani zamieszkiwane, ani wynajmowane w ogóle lub przez dłuższy czas. Nad tym, o jak długim okresie będą mówić nowe przepisy, rządzący wciąż debatują. Podatek miałby być rozliczany w cyklu rocznym. Konstrukcja daniny umożliwia wprowadzenie jej w czasie roku podatkowego. Zmiany ustawy o podatkach dochodowych nie będą wobec tego konieczne.
 

Ministerstwo zaprzecza. Podatek nazywa fake newsem

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, że trwają prace nad wprowadzeniem podatku od pustostanów. Doniesienia opublikowane przez „Rzeczpospolitą” nazywa fake newsem.
 
Sytuacja zdaje się powielać scenariusz z maja 2022 roku. Wówczas gazeta pisała o daninie, nad którą pracować miały Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Finansów.
- Nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy, ale zastanawiamy się nad tym, co zrobić z firmami, funduszami, które kupują po 100, albo po 500 czy tysiąc mieszkań - tłumaczył wiosną Mateusz Morawiecki.
 

Źródło: KRN.pl | 2022-11-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Opatowskimieszkania na wynajem powiat Poddębickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Młynarzedomy na wynajem gmina Borowamieszkania na sprzedaż w Lekarcicach Starychdomy na sprzedaż w Knurowcumieszkania na sprzedaż w Bazowie

Deweloperzy

);