Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jeszcze o cenach mieszkań

2006-07-24

Jeszcze o cenach mieszkań

Zachodni inwestorzy zachowują się, jakby odkryli w Polsce kopalnię diamentów. Kupują mieszkania i święcie wierzą, że ich ceny będą rosnąć – mówi Kazimierz Kirejczyk w rozmowie z Markiem Wielgo.

Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy REAS Konsulting (firmy doradczej specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym) obawia się, że ceny mieszkań będą rosły jeszcze przez co najmniej kilka lat, choć może nie tak gwałtownie jak obecnie.

– To prawda – mówi „Gazecie Wyborczej” – że maleje zdolność nabywcza Polaków. Jednak jednocześnie do Polski napływa coraz więcej kapitału spekulacyjnego, który trafia na nasz rynek mieszkaniowy. Czy nam się to podoba, czy nie, Polska jest częścią globalnego rynku kapitałowego i przepływu informacji. Zachodni inwestorzy, mając w pamięci doświadczenia z własnych krajów, w ogóle nie biorą pod uwagę innego scenariusza niż wzrost cen mieszkań w Warszawie i kilku innych największych aglomeracjach.

Według Kirejczyka tylko ktoś, kto zupełnie nie zna rynku, mógłby wpaść pomysł, że wzrost cen jest efektem jakiejś zmowy deweloperów. – W samej Warszawie działa już ok. 170 firm deweloperskich, a nie ma tygodnia, żeby nie pojawiła się kolejna. Czy w takich warunkach można stworzyć kartel? Oczywiście, że nie. Ceny rosną dlatego, że popyt przewyższa podaż, a rynek opanowuje histeryczna obawa przed dalszym wzrostem cen – mówi.

Na całej sytuacji tracą ci, którzy chcieliby mieć własne mieszkanie – podkreśla Tadeusz Kirejczyk. – Jeśli ceny rosną, coraz trudniej im jest je kupić. Obecna sytuacja uderza przede wszystkim w młodych ludzi, zwłaszcza w tych, którzy jeszcze się nie mają dobrej pracy. Już dziś mieszkania w Polsce są nieproporcjonalnie drogie. W dalszej perspektywie grozi to stratą dla nas wszystkich, ceny wzrosną do takiego pułapu, że rynek, zamiast się poszerzać, zacznie się kurczyć. Przeciętnego młodego Polaka nie będzie stać na mieszkanie tam, gdzie ma pracę. Będzie więc zmuszony albo je wynajmować, albo... wyjedzie do Londynu. Zdecydowanie lepiej jest, kiedy rynek rozwija się w sposób równomierny, nie gwałtownymi skokami oddzielonymi fazami kryzysu czy zastoju.

Więcej w „Gazecie Wyborczej”.

Źródło: Rozmowa Marka Wielgo z Kazimierzem Kirejczykiem, „Gazeta Wyborcza”, 23.07.2006 | 2006-07-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Wieruszowskimieszkania na sprzedaż powiat Nidzickimieszkania na wynajem gmina Dobremieszkania na wynajem gmina Liskówmieszkania na sprzedaż w Niemczewiemieszkania na sprzedaż w Uchań Górnymieszkania na sprzedaż w Dorsze

Deweloperzy

);