Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Jest ulga na zakupy ratalne

2006-04-10

Jest ulga na zakupy ratalne

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesiony wydatek na urządzenie, które może podlegać odliczeniu na podstawie odrębnych przepisów, można odliczyć od podatku za rok 2005 w kwocie ustalonej na podstawie faktury, mimo że płatność realizowana jest w ratach.

Wielu podatników w ubiegłym roku dokonało kosztownych wydatków na urządzenia, które rozporządzenie określające wydatki podlegające rozliczeniu w ramach ulgi remontowej zalicza do nadających się do odliczenia. Mogły to być np. gazowe grzejniki ciepłej wody, urządzenia lub systemy służące poprawie bezpieczeństwa użytkowników gazu czy gazomierze indywidualne – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Część osób wybrała ratalny sposób zapłaty. Teraz zadają sobie pytanie, w jaki sposób mogą odliczyć poniesione wydatki i czy w ogóle jest to możliwe. Podatnicy mają wątpliwości, czy w rocznym zeznaniu podatkowym od osób fizycznych za rok 2005 można odliczyć 19 proc. od kwoty brutto wynikającej z faktury czy należy odliczyć jedynie 19 proc. od kwoty raty zapłaconej w 2005 roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesiony wydatek na urządzenie, które może podlegać odliczeniu na podstawie odrębnych przepisów, można odliczyć od podatku za rok 2005 w kwocie ustalonej na podstawie faktury, mimo że płatność realizowana jest w ratach. Podstawę do odliczenia od podatku ponoszonych wydatków na cele mieszkaniowe stanowią faktury stwierdzające poniesienie przez podatnika wydatku z tego tytułu w pełnej wysokości wynikającej z faktury, nie zaś kwota faktycznie zapłaconych w danym roku podatkowym rat kredytu zaciągniętego na sfinansowanie tychże wydatków. Źródło finansowania wydatków ponoszonych na remont i modernizację lokalu (budynku) mieszkalnego pozostaje bez wpływu na możliwość ich odliczania od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdzają to również organy podatkowe, m.in. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław – Śródmieście z 6 lutego 2006 r. (nr PD II 415/1/51/05).

Źródło: „Gazeta Prawna” | 2006-04-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniadziałki na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Oławskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Zwoleńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sompolnodomy na sprzedaż gmina M. Dąbrowa Górniczamieszkania na sprzedaż w Wilkowiczkachmieszkania na wynajem w Przytuły-Lesiemieszkania na wynajem w Drażniewie

Deweloperzy

);