Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Im później zgłoszony spadek, tym wyższy podatek

2007-07-19

Im później zgłoszony spadek, tym wyższy podatek

Spadkobiercy powinni się spieszyć ze zgłoszeniem tego faktu w urzędzie skarbowym. Co prawda niektórzy podatnicy zostali zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od nabycia spadku (dotyczy to spadków w obrębie najbliższej rodziny nabytych po 1 stycznia 2007 r.), jednak pozostali zapłacą podatek od wartości rynkowej nieruchomości w momencie zgłoszenia.

Spadkobiercy powinni się spieszyć ze zgłoszeniem tego faktu w urzędzie skarbowym. Co prawda niektórzy podatnicy zostali zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od nabycia spadku (dotyczy to spadków w obrębie najbliższej rodziny nabytych po 1 stycznia 2007 r.), jednak pozostali zapłacą podatek od wartości rynkowej nieruchomości w momencie zgłoszenia. Przy czym trudno będzie podatnikowi zataić fakt nabycia spadku, gdyż zarówno notariusze, jak i sądy mają obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego informacji o zdarzeniach prawnych, które mogą powodować powstanie zobowiązania podatkowego w podatku od spadków.

Jak wyjaśnia rozmówca „Gazety Prawnej” Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy: „Osoby zgłaszające do opodatkowania spadek nabyty kilka lat temu muszą liczyć się z tym, że wzrost cen od dnia nabycia spadku będzie wpływać na wysokość podatku. Problem ten dotknie najbardziej nabywców nieruchomości, w związku z gwałtownym wzrostem ich cen w ostatnim okresie. Zasadą podatku od spadków i darowizn jest określanie podstawy opodatkowania według stanu rzeczy i praw z dnia ich nabycia, ale cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego”.

„Należy jednak pamiętać, że jeśli od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy od spadku, minęło pięć lat, to niezależnie od braku jego zgłoszenia zobowiązanie podatkowe nie powstanie, bo przedawniło się prawo organu do wydania decyzji” – dodaje Andrzej Nikończyk.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Magdalena Majkowska, „Gazeta Prawna"18.07.2007 | 2007-07-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Grójeckimieszkania na sprzedaż powiat Tarnobrzeskidomy na sprzedaż gmina Krempnalokale użytkowe na sprzedaż gmina Rząśniamieszkania na sprzedaż w Przejazdziemieszkania na wynajem w Jankowo-Młodzianowiemieszkania na sprzedaż w Niezgodzie

Deweloperzy

);