Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ile kosztuje ziemia w Polsce

2006-07-29

Ile kosztuje ziemia w Polsce

Cały czas drożeją działki pod budownictwo jedno- i wielorodzinne. I to się w najbliższych latach nie zmieni – mówią eksperci. W ciągu ostatniego roku działki zdrożały o 10-20 proc. Najbardziej w atrakcyjnych polskich miastach: we Wrocławiu, w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Cały czas drożeją działki pod budownictwo jedno- i wielorodzinne. I to się w najbliższych latach nie zmieni – mówią eksperci. W ciągu ostatniego roku działki zdrożały o 10-20 proc. Najbardziej w atrakcyjnych polskich miastach: we Wrocławiu, w Warszawie, Gdańsku i Krakowie – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Kilka lat temu uzbrojony grunt o powierzchni 1500 m kw. w satelitach, czyli niewielkich miejscowościach obok dużych miast, kosztował mniej więcej 15 zł za m kw. Dziś trzeba zapłacić już kilkadziesiąt, a najdroższe podmiejskie oferty dochodzą nawet do blisko 150 zł za m kw.

W miastach – pisze GW – działki kosztują od 100 do 200 zł za m kw., a ich cena jest uzależniona od dostępu do mediów, skomunikowania i prestiżu. Boom na satelity widać w Łódzkiem. Gdy liczba nowych domów i mieszkań w województwie rośnie, w samej Łodzi znacznie spada.

Drożeją też działki zlokalizowane w pobliżu projektowanych i już budowanych autostrad bądź rozwijających się portów lotniczych. Przykładem może być podłódzki Stryków, gdzie ceny gruntów w pobliżu powstających autostrad A1 i A2 zdrożały kilkakrotnie – podaje Gazeta.

Drogie działki kupują też deweloperzy, którzy narzekają na brak terenów pod budownictwo wielorodzinne. Najdroższe są w stolicy. Rozpiętość cenowa działek w stolicy dla terenów o powierzchni większej niż 5 tys. m kw wynosi od 480 od 2850 zł za metr. W innych polskich miastach podobne tereny zwykle nie osiągają tak zawrotnych cen. Kolejnymi najdroższymi na liście są Kraków i Wrocław, gdzie średnie ceny za działki pod budownictwo mieszczą się w przedziale 175 - 400 zł za m kw. Tańsze są Gdańsk i Poznań. Przedział średnich cen wywoławczych dla działek budowlanych dla tych miast to 160 - 350 zł.

W ostatnim roku bardzo dobrą inwestycją okazały się także działki rolne – twierdzi „Gazeta Wyborcza”. ich ceny wzrosły nawet o 20 proc. Zainteresowanie nakręcają sami rolnicy, którzy wykupują grunty, by powiększać swe pola i korzystać z unijnych dotacji. Każdy hektar to kilkaset złotych dopłat na rok. Na przykład za posadzenie lasu Unia zapłaci od 400 zł do prawie 2 tys. zł za hektar.

Więcej w „Gazecie Wyborczej“.

Źródło: Aleksandra Hac, Joanna Blewąska, „Gazeta Wyborcza”, 27.07.2006 | 2006-07-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupienialokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Jastrzębie-Zdrójdomy na wynajem powiat Sępoleńskimieszkania na sprzedaż gmina Regnówdomy na sprzedaż gmina Krasnedomy na sprzedaż w Brudzeniu Małymmieszkania na wynajem w Kukowiedomy na sprzedaż w Kułakach

Deweloperzy

);