Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

GUS: wzrost cen lokali mieszkalnych

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-10-05

GUS: wzrost cen lokali mieszkalnych
Ceny lokali mieszkalnych wzrosły w II kwartale o 3,1 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Wg analizy przedstawionej przez Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale br. odnotowano dalsze wzrosty cen lokali mieszkalnych. Wyższe stawki dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

W odniesieniu do I kwartału br. ceny lokali mieszkalnych wzrosły w II kwartale o 3,1 proc. Na rynku pierwotnym odnotowano bowiem wzrost cen o 2,5 proc. kwartał do kwartału, natomiast na rynku wtórnym – o 3,6 proc. kwartał do kwartału. Przy czym, jak podkreślono w raporcie, obliczając wskaźniki cen lokali mieszkalnych za obecny rok, rynkowi wtórnemu przypisuje się wagę 52 proc., a rynkowi pierwotnemu – 48 proc.

Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. tegoroczne ceny lokali mieszkalnych są wyższe o 8,3 proc. Na rynku pierwotnym zaobserwowano wzrost cen o 8,6 proc. rok do roku, a na rynku wtórnym – o 8,3 proc. Największy wzrost cen lokali mieszkalnych odnotowano w województwie śląskim (stawki zwiększyły się tam o 10,2 proc. rok do roku). Spadek cen dotknął natomiast województwo opolskie (stawki zmalały tam o 2 proc. rok do roku).

W porównaniu do I kwartału br. ceny lokali mieszkalnych zwiększyły się w każdym z województw. Największe wzrosty odnotowano w województwie świętokrzyskim (wzrost o 4,7 proc. kwartał do kwartału) oraz w województwie małopolskim (wzrost o 4,4 proc. kwartał do kwartału). Najmniejszej zmianie uległy natomiast stawki w województwie warmińsko-mazurskim – ceny wzrosły tam zaledwie o 0,9 proc. kwartał do kwartału.

Tegoroczne dane odniesiono także do danych zebranych w 2015 r. Jak wykazało to porównanie, w analizowanym kwartale ceny lokali mieszkalnych były aż o 45,5 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną zanotowaną w 2015 r. Na rynku pierwotnym odnotowano bowiem wzrost o 33,5 proc., a na rynku wtórnym – aż o 56,1 proc. 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciakamienice do kupieniamieszkania na wynajem powiat Pyrzyckilokale użytkowe na wynajem powiat Grójeckilokale użytkowe na wynajem gmina Koronowolokale użytkowe na sprzedaż gmina Szydłowodomy na wynajem w Andrzejpoledomy na wynajem w Darzowicachdomy na wynajem w Podłopieniu

Deweloperzy

);