Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gospodarowanie nieruchomościami: nowe przepisy

2017-07-10

Gospodarowanie nieruchomościami: nowe przepisy

Od 1 września br. gospodarowanie nieruchomościami będzie odbywało się na nowych prawach.

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami została przyjęta podczas ostatniego posiedzenia Sejmu. Uchwalony dokument zacznie obowiązywać od początku września 2017 r. Nowe przepisy mają ustabilizować proces zawierania umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz ułatwić zarządzanie nimi, m.in. dzięki dookreśleniu niektórych zapisów. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzi nowelizacja, będzie przepis mówiący o tym, że pośrednikiem czy zarządcą nieruchomości może być jedynie przedsiębiorca. Zapewnić ma to zorganizowane, ciągłe i powtarzalne wypełnianie obowiązków wiążących się z tą funkcją, dlatego też w ramach prowadzonej przez niego działalności przewidziana jest zapłata. Jeżeli przedsiębiorca zawrze umowę z osobą fizyczną, będzie ona mogła wykonywać należące do niego zadania. Regulacja ma zapobiegać zarządzaniu i pośredniczeniu w obrocie nieruchomościami przez przypadkowe osoby.

W sytuacjach ubiegania się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych w trakcie rzeczoznawstwa majątkowego, pośrednictwa itp., poszkodowany będzie mógł dochodzić swoich praw na podstawie dokumentów przewidzianych w nowej ustawie. Zgodnie z nowelą rzeczoznawcy, pośrednicy oraz zarządcy będą mieli obowiązek wydawania operatu szacunkowego, umów pośrednictwa, o zarządzaniu nieruchomością wraz z kopią ubezpieczenia OC.

Nowelizacja modyfikuje sposób, w jaki określane będą standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych. Ponadto obowiązek ustalenia tej kwestii będzie należał do ministra infrastruktury i budownictwa.  

Źródło: KRN.pl | 2017-07-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

FAUST ⋅ 18-07-2017 | 14:56

2000 lat lat temu bardzo mądry człowiek powiedział : "Przyjdź Królestwo Twoje"!!!

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Villa sento
Sand Hotel ****
CHE162PI47
Oaza Bronowice
Osiedle Klonowe 14

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 
Super oferta: / poprzednia następna