Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gmina da lokum albo zapłaci właścicielowi

2006-05-24

Gmina da lokum albo zapłaci właścicielowi

Bez zapewnienia lokalu socjalnego najemcy, który ma wyrok eksmisyjny, gmina będzie musiała wypłacić właścicielowi mieszkania pełne odszkodowanie za straty.

Tak wynika z wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek trojga właścicieli budynku kupionego pod wynajem zdyskwalifikował jeden z przepisów ustawy o ochronie lokatorów – pisze „Rzeczpospolita”.

Wyrok dotyczy jednak tylko spraw sprzed 1 stycznia 2005 r., bo uchyloną tego dnia wersję przepisu zaskarżyli właściciele budynku. Znowelizowany przepis niewiele różni się jednak od starego. Dlatego prokurator Barbara Długołęcka z Prokuratury Krajowej proponowała, aby Trybunał ocenił normę zastosowaną zarówno w pierwotnej, jak i znowelizowanej wersji przepisu. Stanowi ona, że właścicielowi mieszkania przysługuje od gminy odszkodowanie w wysokości różnicy między czynszem rynkowym a opłacanym przez lokatora. Jeśli nie płaci on w ogóle, to w praktyce gmina nie rekompensuje właścicielowi różnicy, utrzymując, że nie da się jej obliczyć.

Trybunał nie uwzględnił wniosku prokuratora, bo nie ma uprawnień do oceny przepisu, którego nie zaskarżono. Ale niebawem zajmie się nim, bo na temat znowelizowanej wersji przepisu o odszkodowaniu dla właścicieli mieszkań za poniesione straty skierował do Trybunału pytanie prawne sąd w Kościanie.

Pełnomocnik właścicieli budynku mówił na rozprawie, że sprawa dotyczy każdego, kto udostępnia komuś pokój lub mieszkanie i nie otrzymuje za to czynszu, a potem nie może wykonać eksmisji. Przepis uniemożliwia im korzystanie ze swojej własności - argumentował - i nie mobilizuje ani gmin do budowania lokali socjalnych, ani lokatorów do płacenia czynszu. Z zarzutem naruszenia konstytucyjnego prawa do naprawienia szkody wyrządzonej właścicielom zgodził się nawet poseł Wojciech Szarama. TK potwierdził wszystkie zarzuty wobec przepisu i zaapelował do Sejmu o jego pilną zmianę (sygn. SK 51/05).

Źródło: „Rzeczpospolita” 25.05.2006 | 2006-05-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Kłodzkidomy na sprzedaż powiat Puławskimieszkania na sprzedaż gmina Słubicemieszkania na sprzedaż gmina Zatorymieszkania na wynajem w Kleszczewiedomy na wynajem w Miodówkudomy na sprzedaż w Brzozówce Ziemiańskiej

Deweloperzy

);