Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Gazowy problem

2010-09-30

Gazowy problem

Niemiecki koncern chce dostarczać gaz do Polski, ale firmy gazowe nie są zainteresowane.

Niemiecki koncert EWE chce dostarczać do Polski 2 mld m sześc. gazu rocznie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Gaz mógłby być przesyłany gazociągiem pod Odrą, który obecnie obsługuje zaledwie kilkadziesiąt lubuskich gmin. Współpracą nie są jednak zainteresowane polskie firmy.

Gaz-System nie chce umożliwić Niemcom dostępu do sieci, choć już w 2004 r. Ministerstwo Gospodarki przygotowało studium wykonalności projektu. PGNiG nie chce się natomiast zgodzić na udostępnienie swoich magazynów do gromadzenia rezerw.

Niechęć polskich spółek do podjęcia współpracy z koncernem EWE może wynikać, jak twierdzi „Dziennik”, z obawy przed konkurencją. Możliwe jednak, że wpływ na to mają także bliskie powiązania EWE z Gazpromem (obie firmy są udziałowcami VNG, trzeciego importera gazu w Niemczech). Pojawiają się też sugestie, że z Niemiec docierałby do nas rosyjski gaz z rurociągu Nord Stream.

Gaz od innej niemieckiej spółki, E.ON Ruhrgas, nie może dotrzeć do Polski z powodu sprzeciwu rządu Ukrainy, której gazociąg miałby zostać wykorzystany do transferu. Premier Donald Tusk podczas spotkania z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem ma podjąć rozmowy w tej sprawie.

Tymczasem przeciągające się negocjacje z Gazpromem budzą obawy o stabilność dostaw gazu ziemnego do Polski. PGNiG uprzedzał niedawno o możliwości wystąpienia poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu polskiej sieci w wypadku niedoborów dostaw. Władze Gazpromem zapewniają jednak, że negocjacje są bliskie zakończenia i może zakończyć się już w październiku.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna" | 2010-09-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Tarnobrzegmieszkania na wynajem powiat Lublinieckilokale użytkowe na wynajem gmina Kobylankamieszkania na sprzedaż gmina Gogolindomy na wynajem w Skupiemieszkania na wynajem w Ciućkowiedomy na sprzedaż w Drobninie

Deweloperzy

);