Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Fundament czy płyta fundamentowa? Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Materiał zewnętrzny | 2024-05-27

Fundament czy płyta fundamentowa? Które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Fundament czy płyta fundamentowa? Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów to jedna z kluczowych decyzji przy budowie domu. Istnieją dwie główne metody: tradycyjne fundamenty na ławach i ścianach fundamentowych oraz nowoczesna płyta fundamentowa. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi zależy od wielu czynników. Między innymi od warunków gruntowych, kosztów, czasu budowy oraz wymagań energetycznych budynku. Dlatego w poniższym artykule przeanalizowaliśmy te dwa typy fundamentów, aby pomóc inwestorom w podjęciu świadomej decyzji.

 

Zalety i wady tradycyjnych fundamentów

Tradycyjne fundamenty są oparte na ławach fundamentowych, które są zbrojonymi betonowymi konstrukcjami wylewanymi w wykopach. Na nich wznoszone są ściany fundamentowe, które przenoszą obciążenia budynku na grunt. Takie rozwiązanie jest dobrze znane i sprawdzone, a jego główną zaletą jest możliwość wykonania fundamentów metodą gospodarczą, co może obniżyć koszty budowy.

Jednak tradycyjne fundamenty mają też swoje wady. Przede wszystkim, czas ich wykonania jest dłuższy w porównaniu do płyty fundamentowej. Czas pełnego schnięcia betonu wynosi około 3 tygodni, co tym samym wydłuża proces budowy. Fundamenty te są bardziej narażone na uciekanie ciepła przez ziemię, co jest istotnym minusem w przypadku budowy domów energooszczędnych i pasywnych.

Nowoczesna płyta fundamentowa – zalety i wady

Płyta fundamentowa to betonowa konstrukcja wylewana na powierzchni gruntu, wzmocniona stalowymi prętami i wyposażona w izolację termiczną. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim, płyta fundamentowa charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną, co pozwala na znaczną redukcję strat ciepła. Dzięki temu jest to idealne rozwiązanie dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Inną istotną zaletą jest szybki czas realizacji. Wylewanie płyty fundamentowej trwa zazwyczaj kilka dni, a beton schnie w ciągu 5 dni, co pozwala na szybkie kontynuowanie prac budowlanych. Płyta fundamentowa jest także odporna na podniesienie wód gruntowych i dobrze sprawdza się na gruntach o słabej nośności, minimalizując ryzyko pękania ścian.

Niemniej jednak płyta fundamentowa ma również swoje wady. Wymaga dokładnego zaplanowania instalacji podposadzkowych, ponieważ wszystkie przewody muszą być umieszczone przed wylaniem betonu. Jej wykonanie wymaga także zastosowania betonu przemysłowego o wysokiej jakości, co może podnieść koszty budowy.

Koszty i oszczędności

Koszty budowy fundamentów są kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór metody. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że płyta fundamentowa jest droższym rozwiązaniem ze względu na większe zużycie materiałów. Jednak należy pamiętać, że jednocześnie powstaje posadzka parteru, co eliminuje konieczność dodatkowych prac posadzkowych i hydroizolacyjnych.

Z kolei tradycyjne fundamenty mogą być tańsze w przypadku samodzielnego wykonania metodą gospodarczą, ale ich dłuższy czas realizacji oraz wyższe koszty związane z izolacją i wykończeniem podłogi mogą zwiększyć ostateczny koszt budowy. Dlatego nowoczesna technologia płyt fundamentowych, mimo wyższych kosztów początkowych, może okazać się bardziej ekonomiczna w dłuższej perspektywie, zwłaszcza ze względu na oszczędności energetyczne.


 

Źródło: Materiał Partnera | 2024-05-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęinne nieruchomości na zamianęgaraże na sprzedażdomy na wynajem powiat Zgierskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Elblągmieszkania na sprzedaż gmina Nowy Żmigródmieszkania na sprzedaż gmina Kosakowomieszkania na wynajem w Szembruczkumieszkania na sprzedaż w Ossówniedomy na sprzedaż w Morgi Rząsawskie

Deweloperzy

);