Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Frank szwajcarski wciąż ma sens

2006-12-15

Frank szwajcarski wciąż ma sens

Szwajcarski bank centralny podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do poziomu 2 procent. Jednak frank szwajcarski wciąż ma sens – twierdzi serwis Money.pl

Szwajcarski bank centralny podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do poziomu 2 procent. Jednak frank szwajcarski wciąż ma sens – twierdzi serwis Money.pl, jako uzasadnienie podając trzy argumenty:

Po pierwsze, stopy procentowe w Szwajcarii podążają wiernie w ślad za stopami ustalanymi przez Europejski Bank Centralny. Jednocześnie jednak – jak pokazuje historia – utrzymują się na poziomie o 1-1,5 pkt proc. niższym o stóp w strefie euro. To bardzo istotne w kontekście zbliżającego się przystąpienia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej i zastąpienia złotego przez euro.

Po drugie, marże banków naliczane w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich systematycznie spadają. W tej chwili są na średnim poziomie ok. 1,5 pkt proc. Oznacza to, że Polacy mogą pożyczać franki często taniej niż np. Szwajcarzy. Należy jednak pamiętać, że efektywna marża dla kredytu walutowego zawsze jest od 0,3-0,4 pkt. proc. niż dla złotówek z uwagi na stosowanie przez bank dwóch kursów do wypłaty i spłaty kredytu (tzw. spread)

Po trzecie, bardzo realne jest dalsze umacnianie się naszej waluty co jest dobrą informacją dla kredytobiorców. Osoby, które obawiają się ryzyka kursowego mogą natomiast częściowo zabezpieczyć się przed nim systematycznie inwestując różnicę między ratą kredytu w CHF a wyższą ratą alternatywnego kredytu w złotówkach. W ten sposób można zbudować "poduszkę powietrzną" na wypadek wzrostu kursu franka (im później on nastąpi tym mniej nas to dotknie). Drugim zabezpieczeniem jest nieruchomość, która z dużym prawdopodobieństwem zdrożeje znacznie bardziej niż mógłby wzrosnąć kurs franka w najgorszym scenariuszu. W efekcie sytuacja finansowa kredytobiorcy nie będzie zagrożona.

Źródło: Money.pl, 14.12.2006 | 2006-12-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdziałki do kupieniadomy do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Łobeskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Chorzówdomy na sprzedaż gmina Kłajlokale użytkowe na sprzedaż gmina Pokójmieszkania na wynajem w Budzyniumieszkania na sprzedaż w Domaniewiedomy na sprzedaż w Niedarczowie Górny-Kolonii

Deweloperzy

);