Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Firmy budowlane uciekają z Zachodu na Wschód

2007-06-26

Firmy budowlane uciekają z Zachodu na Wschód

Zmniejsza się liczba polskich firm budowlanych działających za granicą. W tym roku ledwie 36 proc. z nich realizuje inwestycje w innych krajach. To najniższy wskaźnik od 2004 r.


Zmniejsza się liczba polskich firm budowlanych działających za granicą. W tym roku ledwie 36 proc. z nich realizuje inwestycje w innych krajach – donosi „Rzeczpospolita”. To najniższy wskaźnik od 2004 r. Po podwyżkach płac i cen materiałów nasi budowlańcy są coraz mniej konkurencyjni na zachodnich rynkach. Władze niektórych państw utrudniają im życie jak tylko mogą.

Do odwrotu budowlańców przyczynia się także koniunktura w kraju – czytamy. A ta nieprędko się zmieni. Z danych GUS wynika, że 40 proc. przedsiębiorstw budowlanych sygnalizuje poprawę swojej sytuacji, a jedynie 6 proc. jej pogorszenie. Jest coraz więcej zamówień, rośnie produkcja budowlano-montażowa. Poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorców, choć przewidywania co do przyszłości są tu nieco ostrożniejsze niż jeszcze w maju.

Prawdziwe szaleństwo inwestycyjne to w tej chwili trójkąt Moskwa – Kijów –- Astana, plus Białoruś – czytamy dalej w „Rzeczpospolitej”. To tu są inwestycje z rozmachem, szanse na ciekawe kontrakty. Dla zajmujących się budownictwem mieszkaniowym, drogami, infrastrukturą, budownictwem przemysłowym. Pamiętajmy, że to kraje słowiańskie. Nam z nimi łatwiej się dogadać. Z drugiej strony na Wschodzie ugruntowana jest pozycja naszych firm i pracowników jako osób o najwyższych kwalifikacjach, mających doświadczenie na zachodnich rynkach i w odróżnieniu od lokalnych przedsiębiorców zaznajomionych z najnowszymi technologiami. Najwięksi gracze, jak Mostostal Export, Polimex Cekop czy grupa Budimex, zadomowili się już tam na trwałe. Na Wschód idą też producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych, np. Cersanit. Do nich chcą dołączyć kolejni. W tyle nie zostają też deweloperzy.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 23. 06.2007 | 2007-06-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupienialokale użytkowe do kupieniagaraże do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Skierniewicelokale użytkowe na wynajem powiat Miechowskidomy na wynajem gmina Włodowicedomy na wynajem gmina Tereszpoldomy na wynajem w Nebrowie Małymmieszkania na sprzedaż w Zabrodziemieszkania na wynajem w Iłży

Deweloperzy

);