Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ewidencja w sieci

2010-10-08

Ewidencja w sieci

Trwają prace nad stworzeniem elektronicznego systemu ewidencji nieruchomości. W powiązaniu z księgami wieczystymi ma być on dostępny w internecie.

Trwają prace nad stworzeniem elektronicznego systemu ewidencji nieruchomości – informuje „Rzeczpospolita”. Główny Urząd Geodezji i Kartografii przygotowuje projekt nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zakłada on zintegrowanie ewidencji gruntów i budynków z księgami wieczystymi w jednej bazie danych.

Prace nad stworzeniem internetowego rejestru nieruchomości nie będą łatwe. Obecnie prowadzenie ewidencji jest rozproszone wśród samorządów terytorialnych. W części z nich wciąż stosowane są papierowe mapy.

Powstanie bazy danych ma doprowadzić do uregulowania stanu prawnego wielu działek. Przy tworzeniu ewidencji niemal pół wieku temu brano pod uwagę posiadaczy gruntów, a nie ich faktycznych właścicieli – przypomina „Rzeczpospolita”. Ustalaniem sytuacji prawnej zajmują się jednostki samorządowe, korzystając z już istniejącej centralnej bazy danych ksiąg wieczystych.

Urząd zamierza także zmienić system opłat za korzystanie z ewidencji, wprowadzając kilka sposobów dostępu do bazy. Planowane jest także uproszczenie kwestii licencji zawodowych dla geodetów. W miejsce obecnie istniejących siedmiu zostaną wprowadzone dwie: na potrzeby spraw sądowych i administracyjnych oraz do obsługi inwestycji. 

Źródło: "Rzeczpospolita" | 2010-10-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajemkamienice na zamianędomy na wynajem powiat Stalowowolskimieszkania na wynajem powiat M. Świnoujściedomy na sprzedaż gmina Dębowieclokale użytkowe na wynajem gmina Nowe Ostrowydomy na wynajem w Rabedomy na wynajem w Kliniczkidomy na sprzedaż w Ostrowcu

Deweloperzy

);