Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Emerytura wzrośnie o 600 zł, jeśli zastawimy mieszkanie

2008-05-05

Emerytura wzrośnie o 600 zł, jeśli zastawimy mieszkanie

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wspólnie z bankami, intensywnie sondują rynek pod kątem opłacalności wprowadzenia nowej oferty dla przyszłych emerytów – odwróconej hipoteki.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wspólnie z bankami, intensywnie sondują rynek pod kątem opłacalności wprowadzenia nowej oferty dla przyszłych emerytów – odwróconej hipoteki.

Mechanizm odwróconej hipoteki polega na tym, że pod zastaw posiadanej nieruchomości bank wypłaca przyznaną kwotę kredytu w comiesięcznych ratach, a spłata całej kwoty kredytu wraz z odsetkami następuje w momencie sprzedaży nieruchomości, czy to w wyniku śmierci właściciela czy przeprowadzki do innej nieruchomości – mówi Karol Wilczko z Comperii. Możliwe są również inne warianty tego produktu: np. całość kredytu może być wypłacona od razu – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Odwrócona hipoteka może częściowo przypominać pożyczkę hipoteczną. Oferowana jest najczęściej osobom powyżej 60. roku życia, a jeżeli jest udzielana młodszym osobom, to bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe ustala z góry czas, w jakim będzie wypłacać pieniądze.

Z wyliczeń Comperii wynika, że przy wartości nieruchomości opiewającej na 200 tys. zł bank czy towarzystwo ubezpieczeniowe mogłoby udzielić kredytu w wysokości np. 120 tys. zł, co dałoby 600 zł miesięcznie przy założeniu, że wypłata takiego dodatku rozłożona byłaby na dziesięć lat – informuje dziennik. Choć na razie żadna z instytucji w Polsce nie ma sprecyzowanej oferty odwróconej hipoteki, towarzystwa ubezpieczeniowe i banki uważnie sondują rynek. Teoretycznie produkt daje możliwość zwiększenia emerytury i przede wszystkim zadecydowania, czy emeryt chce częściowego uniezależnienia się od systemu emerytalnego. Dodatkowo nie musi to oznaczać, że spadkobiercy zostaną pozbawieni pieniędzy – dostaną kwotę pomniejszoną o kredyt, jaki wykorzystał dziadek lub babcia.

Więcej w „Gazecie Prawnej”.

Źródło: „Gazeta Prawna” 5.05.2008 | 2008-05-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianędomy na wynajem powiat Pszczyńskimieszkania na sprzedaż powiat M. Zamośćmieszkania na wynajem gmina Kotuńmieszkania na sprzedaż gmina Kostrzyndomy na sprzedaż w Nowych Płoniawachdomy na wynajem w Antoninowiedomy na wynajem w Nawty

Deweloperzy

);