Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dom na trasie autostrady

2007-06-22

Dom na trasie autostrady

Państwo lub gmina może w majestacie prawa zabrać ci ziemię, nawet z domem, pod budowę drogi. Należy ci się wówczas odszkodowanie, ale raczej nie licz na to, że będziesz miał wpływ na jego wysokość – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Państwo lub gmina może w majestacie prawa zabrać ci ziemię, nawet z domem, pod budowę drogi. Należy ci się wówczas odszkodowanie, ale raczej nie licz na to, że będziesz miał wpływ na jego wysokość – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Zgodnie z obowiązującymi od pół roku nowymi przepisami (Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych...), „właściciel w zasadzie ma niewiele do powiedzenia, jeśli przez jego nieruchomość ma przebiegać droga lub autostrada. Lepiej nie licz na to, że o tego typu planach urzędnicy poinformują cię osobiście. Ustawa nakłada obowiązek zawieszenia, np. na tablicy ogłoszeń w urzędzie, stosownego obwieszczenia lub zamieszczenia go w lokalnej prasie” – ostrzega Gazeta.

Ważny więc jest dostęp do informacji już na początku procesu inwestycyjnego – komentuje dla Gazety Janusz Piechociński z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR (w poprzedniej kadencji Sejmu przewodniczący komisji infrastruktury). Radzi, aby domagać się od urzędników samorządowych wyczerpujących informacji o inwestycjach drogowych w okolicy.

Uwaga! Dopiero gdy – w zależności od statusu drogi – tzw. decyzję lokalizacyjną wyda wojewoda (drogi krajowe i wojewódzkie) lub starosta (powiatowe i gminne), zostaniesz o niej powiadomiony pisemnie – podaje „Gazeta Wyborcza”.

A co z odszkodowaniem? – czytamy dalej Niestety nikt cię nie zapyta, ile chcesz dostać pieniędzy za swoją nieruchomość. Odszkodowanie zostanie wyliczone przez rzeczoznawcę majątkowego na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, w razie sporu nie można go negocjować. Pozostaje wówczas jedynie droga odwoławcza, z sądem administracyjnym włącznie. Co prawda w ustawie zapisano, że „ustalona wartość odszkodowania nie może pogorszyć warunków mieszkaniowych dotychczasowego właściciela", ale nie wyjaśniono, jak obliczać tę wartość.

Więcej w „Gazecie Wyborczej".

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 20.06.2007 | 2007-06-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęmieszkania na wynajem powiat Chodzieskimieszkania na sprzedaż powiat M. Łódźlokale użytkowe na sprzedaż gmina Strzelnodomy na wynajem gmina Stepnicamieszkania na sprzedaż w Nowe Kusymieszkania na sprzedaż w Przysiecedomy na wynajem w Wyczółkach

Deweloperzy

);