Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dom Curie-Skłodowskiej na sprzedaż. Jakie działania podejmie Polska?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-05-11

Dom Curie-Skłodowskiej na sprzedaż. Jakie działania podejmie Polska?
Dom Marii i Piotra Curie, źródło: materiały prasowe LeParisien

Znajdujący się pod Paryżem dom polskiej noblistki został wystawiony na sprzedaż. Jego cena ofertowa to 3,6 mln zł. Premier polskiego rządu zapowiedział, że zostaną podjęte próby wykupienia go.

Zabytkowa posiadłość małżeństwa Marii i Piotra Curie znajduje się w Yvelines i pochodzi prawdopodobnie z 1890 r. W jej skład wchodzi trzykondygnacyjny dom o powierzchni 120 mkw. oraz rozległy, posiadający aż 900 mkw. ogród. Jak podają źródła, była to letnia rezydencja pary naukowców, w której spędzali wolne dni w latach 1904-1906. Budynek od dawana nie był użytkowany, wymaga więc gruntownego remontu. W jego wnętrzach znajduje się jednak wiele zabytkowych elementów, takich jak piece kaflowe, gobeliny, kominki czy drewniana sprzed ponad wieku. Obecnie koszt prac remontowych wyceniono na min. 200 000 euro. Wartość tę należy doliczyć do kosztów zakupu, wynoszących 790 000 euro. Ogłoszeniodawca nie wątpi jednak w znalezienie kupca. Za dodatkowe argumenty podaje atrakcyjną, a jednocześnie spokojną okolicę i niewielką odległość od Paryża.

 

Kto zostanie nowym właścicielem domu noblistki?

W kilka godzin po pojawieniu się ogłoszenia sprzedaży domu oraz opisującego go artykułu we francuskim „Le Parisien” podniosły się głosy, że dom noblistki powinien wrócić w posiadanie Polski

Gdy tylko pojawiła się informacja na ten temat, że faktycznie ten dom jest wystawiony na sprzedaż, pan premier od razu zlecił naszej placówce w Paryżu, by podjęła działania w celu zakupienia tego budynku – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z Polsat News – To jest ważny symbol i działania naukowego Marii Skłodowskiej-Curie, ale też symbol dumy narodowej, jeśli chodzi o Nagrody Nobla, to absolutnie przecież czołówka – dodał.

W podobnym tonie wypowiadali się również europoseł Jacek Saryusz- Wolski czy Witold Spidyrowicz, pełniący funkcję ambasadora Polski w Algierii.

Na razie nie wiadomo, czy starania polskiego rządu dojdą do skutku, nie ma również konkretnego planu na zagospodarowanie posiadłości. Muller ocenił jednak, że jeśli transakcja doszłaby do skutku, w dawnym domu Curie-Skłodowskiej powstałaby placówka upamiętniająca jej dokonania.  

Źródło: KRN.pl | 2021-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na zamianędomy do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Kędzierzyńsko-Kozielskilokale użytkowe na wynajem powiat Suskimieszkania na wynajem gmina Tuczępymieszkania na sprzedaż gmina Borek Wielkopolskimieszkania na wynajem w Kalinówce Kościelnejmieszkania na wynajem w Chorążychamieszkania na sprzedaż w Ostrówku

Deweloperzy