Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Dom bez pozwolenia – czy będzie można go sprzedać?

Emilia Rudzka | 2022-07-13

Dom bez pozwolenia – czy będzie można go sprzedać?
Dom bez pozwolenia – czy będzie można go sprzedać?

Czy osoba, która zbuduje dom bez pozwolenia, będzie mogła go sprzedać, gdy jej plany życiowe ulegną zmianie? Tak, z tym że konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. Chodzi o to, że budujący przed rozpoczęciem inwestycji powinien złożyć stosowne oświadczenie, iż budynek będzie przeznaczony na własny użytek.

Jak sprzedać mały dom postawiony bez pozwolenia? 

Dom na własne potrzeby mieszkaniowe może budować zarówno osoba indywidualna, jak i rodzina. Aby móc skorzystać z uproszczonej procedury stawiania budynku, konieczne jest jednak złożenie odpowiedniego oświadczenia. Deklaruje się w nim, że obiekt będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że takiego wniosku nie może złożyć m.in. deweloper
 
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) Piotr Uściński zaznacza, że rozpoczętą lub zakończoną budowę można sprzedać. Warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie wspomnianego wyżej oświadczenia o budowie na własne potrzeby mieszkaniowe. Ważny jest termin złożenia deklaracji – w momencie jej składania musi być ona zgodna z prawdą. 

Co z kierownikiem budowy i dziennikiem budowy? 

Czy w związku z rozszerzeniem ułatwień budowlanych na domy powyżej 70 mkw. w mocy zostanie utrzymany przepis o braku konieczności kontroli nad inwestycją kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy? Piotr Uściński uzasadnia, że tego typu budynki to większe, poważniejsze konstrukcje. W ich przypadku będzie występował obowiązek wprowadzenia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy
 
Sama procedura zakończenia budowy domów powyżej 70 mkw. ma być jednak ułatwiona. Trwają prace nad likwidacją obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Gdy kierownik budowy zakończy ją, wówczas inwestor zobligowany zostanie do złożenia zawiadomienie do urzędu. Nie będzie jednak konieczności fizycznego odbioru. Co więcej, inwestor otrzyma możliwość wystąpienia o pozwolenie na użytkowanie, ale nie będzie to od niego prawnie wymagane. 

Czy będzie więcej darmowych projektów domów? 

Dotychczasowa bezpłatna baza projektów budowlanych do 70 mkw. nie zostanie poszerzona o projekty o większym metrażu. Zdaniem Uścińskiego tego typu budowle mają różne konstrukcje i projektowane są pod konkretne potrzeby. Przyznał on jednak, że baza projektów do 70 mkw. będzie rozwijana. Jest ona darmowa. Każdy może ściągnąć interesujący go projekt i go zrealizować. 
 
Przypomnijmy – od stycznia tego roku mamy możliwość budowania na własne potrzeby mieszkaniowe domy jednorodzinne o powierzchni do 70 mkw. bez pozwolenia. W takim przypadku nie trzeba zatrudniać kierownika budowy czy też prowadzić dziennika budowy. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-07-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniainne nieruchomości na wynajemmieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Namysłowskidomy na sprzedaż powiat M. Rybnikdomy na wynajem gmina Dębowiecmieszkania na wynajem gmina Brzeskodomy na wynajem w Dywitachdomy na wynajem w Gorzejowejmieszkania na wynajem w Górze Puławskiej

Deweloperzy

);